Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Tomáš Kvapil
a Matouš Kohout: O nadcházejícím fightu Pirát vs. Kincl a obecně
o MMA

Pravidla byly jednoduchý. Vzali jsme dva fightery a posadili je vedle sebe. Do rukou jsme jim dali ovladače na PS5, pustili jim UFC a nechali je dělat to, co jim jde nejlíp. A to rvát se! Ten, kdo vyhrál, nemusel dělat nic. Jenže na poraženého čekala challenge.

Během toho. co si kluci hráli, jsme se vyzpovídali na otázky spojené nejen s odvětvím bojových sportů, ale padla otázka i na jejich oblíbený fotbalový klub nebo jakému influencerovi by nejraději dali pěstí.

Celý rozhovor najdeš tady ve videu, ale pokud nemáš teďka čas si to celý pustit, tak si můžeš níže přečíst, jaký mají názor na nadcházející zápasy Oktagonu anebo proč bys měl začít taky dělat bojový sporty.

Jak jste se dostali k MMA?

Tomáš: V dospívání mě bavilo násilí, bavilo mě ve filmech a tak jsem narazil i na film Never back down a objevil jsem MMA. Do tý doby jsem se pral s kámošema na louce docela na punk, ale pak jsem právě objevil krásu MMA, začal jsem chodit na tréninky a v patnácti jsem se do toho zamiloval. Takže od tý doby už se nervu na louce ale už jenom v tělocvičně.

Matouš: Já to mám hodně spojený s bráchou. On chodil totiž na fotbaly a byl to takovej chuligán, a mně se to hrozně líbilo a chtěl jsem být jako on. Ale pak jsem na gymplu dostal do huby a v ten moment jsem si řekl, že takhle bych se prát nemohl a začal jsem chodit na thai box.

Jaké jsou vaše oblíbené chvaty při zápasení?

T: O mně je všeobecně známý, že jsem převážně zemař, takže když mám říct svoje oblíbený chvaty, tak určitě takedowny a wrestling.

M: Já jak dělám thai box, tak jsou pro mě nejlepší lokty, kolena a clinche. Je to prostě taková věc, která mi je nejbližší a myslím, že mi i docela jde.

Teďka to bude otázka hlavně na tebe Tome.

Jaký byl pro tebe návrat do Oktagonu, po tom, co jsi nemohl 2,5 roku krát kvůli zranění?

T: Bylo to rozhodně náročnější, než jsem si myslel. Na jednu stranu to byl osvobozující pocit, že jsem z toho i po těch 2,5 letech nevypadl a pořád v tom zůstal. Akorát jsem nemohl zápasit a to mě teda hodně ubíjelo. Zápasení je věc, který se chci hlavně věnovat, ale nemohl jsem. Konečně ale 10. prosince se to zlomilo a zápasím znova. Byl to velkej tlak a náročný

Jak vnímáte člověka, se kterým se jdete rvát?

M: Tak je to soupeř no. Člověk chce bejt lepší a chce ho porazit, ale jakmile skončí zápas, tak to po mě hasne. Že by tam byla nějaká nenávist, tak to ne. To mi přijde teď jako zbytečnej trend, mít soupeře kterého nenávidíš.

Co říkáte na nadcházející zápas mezi Patrikem Kinclem a Samuelem "Pirátem" Krištofičem?

M: Když oznámili původně západ Pirát vs. Vémola, tak jsem si s kamarádem říkal, že by nejlepší bylo, kdyby Vémola nemohl zápasit kvůli zranění. Nebo minimálně to tak nějak kolovalo. A říkali jsme, že by bylo dobrý, kdyby nastoupil Patrik, vyhrál by, a pak by byl ještě fight s tím Vémolou. Že by se ty puzzle hezky poskládaly (smích). Ale těším se na to?

T: Tak samozřejmě, já se na to moc těším, protože Patrik je můj trenér, takže ten zápas hodně sleduju. Jinak z diváckého hlediska to bude rozhodně zajímavej zápas a viděl jsem i ten rozhovormezi nima, což mě taky dobře navnadilo. Ale zápasově si myslím, že Patrik má velkou výhodu, co se týká zkušeností s velkejma soupeřema a myslím, že bude mít v zápase suverénně navrch. Tipuju tak 70 %, klidně 80 % pro Patrika.

Jací jsou vaši oblíbení fighteři?

M: Z českých to je za mě rozhodně Jakub Procházka. Ten je naše jednička. A co se týče oblíbených zápasníků, tak asi Georges St-Pierre.

T: Jako v Oktagonu mě baví hned několik českých a slovenských zápasníků. David Kozma například, tam musím vyzdvihnout jeho výkony během posledních dvou zápasů, to bylo fakt top. Z těch zahraničních bojovníků mám takový top trio. První je Dominic Cruz, protože ten byl stejně jako já dlouho zraněný, ale neporovnatelně déle a neporovnatelně vážněji. Ale nevzdal to, vrátil se a stal se znova šampionem, takže on je jednak jako zápasník, tak i jako člověk velkou inspirací. Dalším je Khabib Nurmagomedov, ne kvůli tomu, že je neporaženej, ale kvůli tomu, že jeho bojový styl je takový zrcadlo, jak bych jednou chtěl bojovat já. A třetím je Nate Diaz, protože jeho životní styl se tak trošku slučuje i s tím mým.

Nehledě na soutěž nebo na váhovou kategorii, před jakého fightera byste se chtěli postavit?

T: Určitě před Dominica Cruze. Jednak je lehčí něž já (smích), což by mi stejně asi nepomohlo, ale jeho jeho způsob pohybu po tom Oktagonu bych chtěl zažít na vlastní kůži. Protože, ten kdo ho zná, tak ví, že se pohybuje extrémně netradičně a má ten pohyb na nohou tak specifickej, že bych to chtěl zažít.

M: Jelikož jak bojuju lehký váze, a strašně se mi líbí Dustin Poirier, tak s ním bych to rád zkusil. Ale myslím si, že by mi z mozku udělal pomerančovou šťávu.

Co si myslíte o dalším nadcházejícím zápasu Vémola vs. Marpo?

M: Já si myslím, že to bude extrémně nudnej zápas. Že to bude jeden úder a Karlos se to pokusí nějak svázat no a z Marpovy strany, tak ten tam bude muset běhat, utíkat a uvidí se, jestli mu tuhle taktiku vůbec Vémola Dovolí. Těžko říct. Ale myslím si, že to bude extrémně nudnej zápas.

T: Já si myslím, že ten zápas ani nebude (smích). Ale jestli už proběhne, tak na to mám stejný názor. Myslím si, že to nebude moc dobře koukatelný, ale budou z toho vtipný videa a kompilace.

Proč by mladí lidé měli dělat MMA a obecně bojové sporty?

T: Podle mě, by to mlěi dělat z toho důvodu, že se zlepší jako celkový člověk. Ze svý zkušenosti mě to posunulo ve ve fyzických limitech, jako každej sport, ale celkově, každý zápas mě mentálně posunul dál. Člověk získá pokoru, respekt, dokáže život vnímat z jiný perspektivy a líp zdolávat překážky, které ho v tom životě čekají. MMA je prostě moje škola života.