Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Tipy na low cost cestování

Většina z nás miluje cestování a poznávání nových destinací, ale často nás od toho bezdůvodně odrazuje naše poloprázdná peněženka. Pokud si myslíš, že pár tisíc nestačí k projížďce na London Eye nebo procházce po sicilské pláži, tak je tento článek přesně pro tebe.

UDĚLEJ SI PRŮZKUM

Než se vydáš na cestu, udělej si průzkum o destinaci. Když budeš vědět alespoň trochu informací o zemi, její kultuře, jídle, dostupnosti dopravy a cenách, ušetří ti to spoustu nervů. Malý průzkum ti napoví, kterým místům by ses měl/a vyhnout, nebo naopak tě navede na ta místa, která stojí za návštěvu. Vymyslet si plán je zvláště důležité v případě, že máš určený rozpočet a chceš se vyvarovat zbytečným výdajům.

VYBER SI SPRÁVNOU LETECKOU SPOLEČNOST

Létání může stát hodně peněz, zvlášť pokud si pro svou cestu nevybereš správnou leteckou společnost. Nízkorozpočtová společnost ti může ušetřit spoustu peněz a do různých destinací létají různé nízkonákladové aerolinky.

A nemusíš ani hledat letenky zvlášť, stačí využít stránky AZair, které ti jednoduše podle místa odletu a příletu pomohou najít ty nejlevnější letenky zahrnující všechny společnosti.

TIP: Doporučuji místo konkrétní destinace příletu využít možnost „kamkoliv". Nejenže budeš překvapená/ý kolik levných letenek je na světě, ale třeba objevíš i místo, o kterém tě ani nenapadlo uvažovat.

Také zbytečně neinvestuj do příplatků za sezení vedle sebe, pokud vás cestuje více. Mimo sezónu jsou letadla málokdy plná a stevardi ti rádi umožní sezení na jakemkoliv volném místě.

Co se týče zavazadla, zkus se uskromnit a najdi si hacky, jak se sbalit do malého batohu. I když můžeš mít pocit, že s sebou potřebuješ půlku šatníku, nakonec stejně zjistíš, že nepotřebuješ vůbec nic! :)

CESTUJ MIMO SEZÓNU

Cestování v hlavní prázdninové sezóně tě může stát více peněz, takže je rozumné se mu vyhnout. Minimálně co se letních destinací a světových památek týče. Ceny leteckých společností, hotelů a výdajů spojených s cestováním rostou hlavně během letních prázdnin a při svátcích, jako jsou Vánoce a Velikonoce.

VYUŽIJ VEŘEJNOU DOPRAVU

Doprava může stát spoustu peněz, takže zapomeň na taxi. Zjisti si pomocí Google Maps, jestli se nemůžeš na určené místo dostat jakýmkoliv městským hromadným prostředkem. Většinou jsou místní autobusy a vlaky levné a dávají ti možnost většího dobrodružství a poznání. Taky můžeš využít kolo nebo chodit pěšky.

Vypůjčení auta je dobrá varianta, pokud plánuješ zůstat dlouho a chceš procestovat více míst. Kromě toho si můžeš do auta sbalit stan a kempovat nebo přespat rovnou v autě. Nezapomeň si auto pronajmout až v cílové destinaci, protože letecké společnosti a propagované internetové firmy půjčují vozidla se značnými poplatky. Pro vyhledávání všech dopravních možností rozhodně použij stránku Rome2Rio, která ti pomůže se dostat nejen z Říma do Ria.

TIP: Pokud jsi student, rozhodně si s sebou vezmi Isic, studentskou slevu uplatníš nejen v dopravě, ale také ti sníží vstupné na většině památkách.

POUŽIJ UŽITEČNÉ APLIKACE

Používání aplikací ti pomůže ušetřit spoustu peněz, protože můžeš najít levnější ubytování, spolujízdy i stravování. Aplikace jako Airbnb (pro ubytování), EatWith (pro stravování), BlaBlaCar (pro sdílené jízdy) updatovaly cestovní ruch a učinily ho mnohem levnějším a dostupnějším. Dostaneš se tím také do kontaktu s místními obyvateli, a dozvíš se tak informace a tipy z první ruky. Dále doporučuji webové stránky The Fork, které nabízí slevy na stravování v restauracích.

CESTUJ VE VÍCE LIDECH

Osobně miluju cestovat sama, ale pokud bych chtěl/a ušetřit, tak na cesty vyrazím s partou kamarádů. Ubytování na Airbnb tě vyjde levněji, k tomu si můžete pronajmout celý byt nebo apartmán a společně si dělat snídaně nebo vařit večeře, což znamená levné stravování pro všechny!

Kromě toho vás často vyjde levněji také skupinová jízdenka nebo skupinové vstupné, a pokud něco neklapne podle plánu, je vás víc na řešení problému. Nakonec budete mít skvělé zážitky a slzy v očích z permanentních záchvatů smíchu.

💚Ať už cestuješ jakkoliv a s kýmkoliv, ať už jdou tvé cesty podle plánu nebo ne, nejdůležitější je si to užít plnými doušky. Mysli na to, že cestování je v každém případě obrovská zkušenost plná zážitků, které jsou cennější než peníze, které do nich musíš investovat.💚