Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

TikTok trend: Ghost. Satan, papež a maskovaný Švéd vejdou do baru...

... ne, to není začátek vtipu, ale kapela Ghost v kostce.

Ghost je švédská heavymetalová/hardrocková hudební skupina, která vznikla v roce 2006 a v posledních týdnech bere TikTok útokem. Nejenže se rozrostl počet lidí, kteří religiously (pun intended) informují o rozsáhlém lore skupiny a přivádí tak do fandomu víc lidí, na sociální síti TikTok trendují i jejich písničky a edity.

Year Zero

Year Zero je song z jejich druhého alba a začátek, ve kterém chorál vyjmenovává řadu démonů a monster, určitě znáš, a to především z videí s roztomilými zvířátky.

Marry On a Cross

Tenhle song je na TikToku bezpochyby rozšířenější než Year Zero a dokazuje to už i fakt, že ho kapela vydala oficiálně jako zpomalenou verzi, kterou je TikTok tak posedlý. Milujeme, když artisti poslouchají svoje fanoušky. Marušku na křížku slowed + rewerb version si tak poslechneš i na Spotify.

Fun fact: Lidé se dohadují o významu a setkáš se i s názorem, že text je o giving blowjobs... Vzhledem k tomu, co občas kapela na koncertech provádí, to je dost možné.

A kdo vlastně za trendem stojí?

Ghost není jen tak obyčejná kapela, která občas vydá album, odjede tour, natočí jeden klip a tím to hasne. Ghost má svůj koncept a příběh a ten je přinejmenším hodný zmínky.

Frontman a hlavní zpěvák Tobias Forge je hnacím mozkem kapely. Je to taky (téměř) jediný člen, jehož identitu známe. Zbytek hudebníků se označuje jako Nameless Ghouls a všichni nosí identické masky. V kapele se také dost střídají, takže není úplně jisté, kolik je celkově členů a kdy a kde se jaký Ghoul objevuje.

Kapela jako celek má představovat římskokatolickou církev, akorát s menším twistem – uctívají Satana, nikoliv Svatou Trojici. Jako správná církev má i Ghost svoje hodnostáře, a proto se Tobias ujímal rolí kardinála nebo papežů (během existence kapely se jich vystřídalo hned několik). Skupinu od začátku provází jeden ucelený příběh, a tak se občas stane, že během koncertů nějakého z papežů prostě odtáhnou z pódia a už ho nikdy nikdo neuvidí. Místo něj pak nastoupí jiný papež a Ghost vesele pokračuje dál. Trošku Hra o trůny, akorát na koncertě. Za mě mega cool koncept.

BTW: Jejich sociální sítě vypadají přesně tak, jak si asi představuješ – prostě bunch of boomers trying to keep up with trends. Cute.

Ghost ale není první „alternativou“, která v poslední době doprovází tiktokové trendy. O návratu alt estetiky roku 2014 a Tumblru už všichni dávno víme, přispívá k tomu jednoznačně reunion My Chemical Romance, Stranger Things, Metallica, a v poslední době dokonce i Sonne od Rammsteinů. Vypadá to tak, že tu máme full blown alt resurgance, and we love that!