Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

The Weeknd – Dawn FM: Nejlepší mainstream dneška?

Jen výjimečně se objeví deska, o který si už v den vydání troufnu říct, že nějakým způsobem ovlivní svět hudby. Dawn FM je to nejlepší, co může popová scéna aktuálně nabídnout. Pokračuje ve stopách After Hours a uzavírá jednu etapu. Současně ale otevírá dveře k něčemu daleko většímu. Proč musíš tohle album slyšet? A vytváří The Weeknd jeden z největších audiovizuálních projektů poslední dekády?

Abela Tesfayee (vlastní jméno Weeknda) jsem roky poslouchal spíš okrajově. Byl to pro mě sympaťák, kterýmu se dařilo balancovat na hraně popu, R'n'B a hip hopu. Oproti konkurenčním zpívajícím rapperům navíc uměl zpívat doopravdy. Byl to mainstream, ale dobrej i pro milovníky undergroundu.

V roce 2020 vyšlo oceňovaný album After Hours. Překlopilo se víc do dream popu a spolu se zasněným singlem Blinding Lights vystřelilo Abela mezi špičku hudební scény. Deska obsahovala několik hitů, přišla s novou vizuální identitou, zvukově a produkčně byla nadprůměrná a konečně taky naprosto osobitá. Bavila fanoušky hip hopu, mainstreamu i hudební kritiky, co ujížděli na jejím retro vibu. The Weeknd měl ale daleko větší plány. Málokoho by napadlo, že After Hours byl jen první krok k obrovskýmu projektu, kterej se nejspíš potáhne několik příštích alb.

7. ledna 2022 vyšla novinka Dawn FM a story pokračuje. O čem album je a kam se posunulo oproti svýmu předchůdci?

Deska má působit jako vysílání fiktivní radiový stanice 103.5 Dawn FM. Tahle myšlenka není u koncepčních projektů zas tak přelomová. Dokonce i u nás vydal podobně postavený EP (Rádio Rychlý Kluci) KOJO přibližně dva roky zpátky a ve světě se tenhle přístup použil už několikrát. The Weeknd ale ukazuje, jak vytvořit příběhový album na nejvyšší možný úrovni. Nezapomeň si proto Dawn FM poprvé pustit popořadě a ideálně s textama singlů. Snaž se ho vnímat jako celek nebo třeba film. Vysíláním tě provede Jim Carrey a během 16 tracků tě čeká vesmírná jízda plná 80‘s zvuků, silnejch basovejch groovů, disco-house beatů, toho nejlepšího R'n'B a hlavně emocí a myšlenek.

Pro Abela byly už od nejstarší tvorby typický texty o divokejch nocích, drogách, bolavejch láskách, sexu, dekadenci, atd. Jakoby se motal v nebezpečnejch kruzích, ze kterejch nemůže ven. To byla i jedna z hlavních myšlenek After Hours. Tomu je konec. A právě tohle je taky největší rozdíl, se kterým přichází Dawn FM. To se poslouchá s lehkostí a svěžestí. Jakoby člověku spadl kámen ze srdce. Album má self-help vibe, jako kdyby se Abel touhle deskou očistil. Nejdivočejší období ustupuje a člověk má pocit, že věci začínají bejt, jak maj.

Noc nechává The Weeknd za sebou a začíná svítat. Můžeme to slyšet v samotnejch textech (Here We Go... Again ft. Tyler, the Creator nebo třeba Sacrifice). Koncept „očisty“ podtrhávaj i skity Jima Carreyho, kterej na desce funguje bezchybně. („You've been in the dark for way too long // It's time to walk into the light // And accept your fate with open arms // Scared? // Don't worry“)

V úvodu jsem naznačil, že nejspíš začíná něco daleko většího. Na přebalu alba je Abelův zestárlej obličej. Můžeme to chápat jako odraz toho, jak se po „rychlým životě“ cítí uvnitř. Ze zatím zveřejněných klipů k singlům Sacrifice a Take My Breath je ale viditelná i inspirace osmdesátkovejma sci-fi a možná tématem cestování v čase. V textech mluví o životě po životě, přicházejícím světle, atd.

Ať už The Weeknd plánuje cokoli, bude to audiovizuální projekt obrovskejch rozměrů. A dost možná se budou klipy prolínat nejenom vizuálně, ale i příběhově.

Hudebně se zase tolik nezměnilo. Produkce je stejně jako u After Hours jedna z nejlepších na světě. Všechno má tak nějak Jacksonův vibe, což je jedině dobře. Kompozičně je pak tracklist sestavenej bezchybně. Začátek vykopne rychlým beatem v singlu Gasoline a nechá tě tančit přes housový Take My Breath a funky Sacrifice. V půlce se deska zlomí do citlivejch R'n'B až soulovejch ploužáků (Is there someone else?, Out of Time). Na konci jde s tempem opět nahoru, dokud tě nedovede k dlouhýmu monologu. Tím tenhle masterpiece končí a ty si připadáš, jak když tě někdo rozbil, vyčistil a poslepoval zpátky o trochu klidnějšího.

 

Mám radost, když vidím, že i v rychlý době se do mainstreamu dokáže dostat kvalitní, složitá, propracovaná hudba. The Weeknd představuje naději. Přemýšlí dál než k jednomu singlu nebo dokonce albu. Vytváří identitu a příběh, kterej do sebe vizuálně, hudebně, tematicky i obsahově zapadá. A přitom dokáže vytvořit hit jako Blinding Lights, kterej funguje i bez kontextu a zamiluje si ho celej svět.

Btw, na budoucí megahit tipuju třeba singl Take My Breath, Sacrifice nebo Less Than Zero. Ale kdo ví? Na tobě je jen najít si hodinu volna a klidný místo, naladit 103.5 Dawn FM a proletět se tam a zpátky časem a vesmírem s touhle deskou.

Enjoy! <3