Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Talent nebo nepotismus: Hollywood kids

Vítej ve světě nepotismu – světě privilegovaných potomků filmových producentů, módních návrhářů a obchodních magnátů sídlících v LA. Seznam se s dědici, kteří si žijí jako postavy z Gossip Girl but in real life.

Nepotismus (z it. nepos = vnuk, synovec) = způsob uplatňování a rozšiřování vlivu jedince prostřednictvím prosazování vlastních příbuzných a oblíbenců do lukrativních a společensky vlivných pozic

V Hollywoodu funguje nepotismus úžasně. Známí producenti dosazují své dcery a syny do hlavních rolí. Návrháři nechávají své děti chodit módní přehlídky po celém světě a slavní herci prosazují své rodinné příslušníky do jakéhokoliv kreativního průmyslu. Tyhle děti se (většinou) bez jakékoliv námahy dostanou na obálky časopisů či na nejprestižnější školy – a to právě díky svým rodičům nebo příbuzným.

Je to fér?

Někteří věří, že nepotismus není etický a férový, což dává smysl, protože místa, která by mohla být obsazena nováčkem, jsou zaplněna (kolikrát bez nutných castingů a vzdělání) již známými dětmi. Nepotismus může také vést ke střetu zájmů, zvýhodňování a protekci. Na druhou stranu může zajistit stabilitu a kontinuitu, ale rozhodně podkopává jistou důvěryhodnost.

Tak proč stále existuje?

Nepotismus není nelegální, a tak ho ti, kteří můžou, hojně využívají.

  • Zděděné jméno. Některé děti zkrátka nemají na výběr, pokud nechtějí být černou ovcí rodiny. Jejich nejbližší často chtějí, aby jejich děti byly taky úspešné a pokračovaly ve stavění rodinného impéria. Příklad slavných příjmení: Kardashians, Jenners, Smiths, Stewarts, Roberts, Gyllanhaal.
  • Industry attraction. Jsou děti, které chtějí být slavné, protože se jim líbí lifestyle, který vidí u svých rodičů.
  • Konexe a zdroje. Když mají rodiče zdroje a slavné známé, rádi využijí možnost prosadit své dítě tam, kde se to dá. Mladí herci, kteří se snaží uspět v Hollywoodu, tvrdí, že je to z 90 % o tom, koho znáte. Je tedy velice naročné prorazit, pokud jste nováček bez slavných rodičů.
  • Nepotism sells. Známé příjmení přitáhne pozornost spíš, a tak je kolikrát dobrý marketingový tah dosadit na pozici dítě slavného rodiče.

A kdo že jsou tyhle děti nepotismu?

Rychlý scroll jejich IG ti napoví, že tato generace dvacátníků vynalezla pojem "main character".

Kendall a Kylie Jenner

Bez maminky Kris a celého impéria Kardashians by se holky asi daleko nedostaly – a nebo ne tak snadně. Kendall je nejplacenější modelkou světa, přesto nemusela léta castingovat a vcelku rychle obsadila mola nejznámějších návrhářů. Kendall pronesla, že její pozice jí cestu vlastně ztížila a musela pracovat dvakrát tak tvrdě.👀 Kylie se prokázala jako business boss, ale zároveň měla v začátcích Kylie Cosmetics přístup k nejbystřejším hlavám v Hollywoodu.

Lily-Rose Depp

Je dcerou amerického herce Johnnyho Deppa a francouzské zpěvačky a herečky Vanessy Paradis. Svou hereckou kariéru zahájila v roce 2014, kdy měla menší roli ve filmu Mroží muž, v němž hrál i její otec. Lily je jedním z oblíbenějších dětí slavných rodičů, asi i díky skromné prezentaci na sociálních sítích a kvalitním hereckým výkonům.

Jaden Smith

Jaden je americký herec a rapper. Filmový debut měl v pěti letech v seriálu All of Us, kde hrál i jeho otec, který později pronesl, že lituje, že své děti dostal do showbusinessu tak brzo.

Gigi a Bella Hadid

Yolanda Hadid, bývalá modelka a hvězda americké reality show The Real Housewives of Beverly Hills, je matkou dvou známých modelek. Holky se v show také objevily a díky tomu si jich všiml okolní svět. Krátce poté už byly zapsané v IMG, prestižní modelingové agentuře.

Kaia a Presley Gerber

Sourozenci Gerbers jsou dětmi topmodelky Cindy Crawford a businessmana Randa Gerbera. Svůj první job získala Kaia v 10 letech u Versace. Kaia i bratr Presley jsou podepsaní u IMG.

Hailey Bieber

Hailey je dcerou Stephena Baldwina, amerického herce a nejmladšího bratra známých Baldwinů. Jejím strýcem je proslulý herec Alec Baldwin. S tímto příjmením to do hollywoodského průmyslu nikdy daleko neměla.

Lila Moss-Hack

Lila je dcerou Jeffersona Hacka a Kate Moss. Svůj debut jako modelka měla na Paris Fashion Weeku, kde otevírala show pro Miu Miu SS21. V 18 letech byla na obálce Vogue. Nyní jí je 19 a šušká se, že bude další topmodelkou.

Některé z těchto dětí jsou oblíbenější než jiné, ale o tom si každý myslí to své. Jisté ale je, že kdyby neměly známé rodiče, možná bychom o nich ani nevěděli.

A kteří herci mají rodiče v daném prostředí?

Rodiče Daniela Radcliffa se celý život pohybovali ve filmovém prostředí. Jeho matka pracovala pro BBC a otec se živil jako agent herců. Kdo ví, kdo by hrál Harryho, kdyby Dan neměl vlivné rodiče?

Matka Keiry Knightley, dramatička, scenáristka a příležitostná herečka, která v roce 2008 napsala Knightleyin film The Edge of Love, také dopomohla své dceři ke keriéře.

První rolí Blake Lively byla malá role ve filmu Sandman z roku 1998, který režíroval její otec, herec a režisér Ernie Lively. Blake má také slavnou sestru, herečku Robyn.

Dakota Johnson pochází z herecké rodiny Melanie Griffith a Dona Johnsona. Její babička Tippi Hedren je také herečka.

List by mohl pokračovat dál: Emma Roberts, Kate Hudson, Zoe Kravitz, Lily Collins, Kristen Stewart atd. Je ale nutno podotknout, že mnohé z těchto osobností již několikrát prokázaly, že si své místo v showbusinessu zaslouží. Nezapomínej ale, že měli jistá privilegia. Každopádně talent se upřít nedá, a tak v některých případech nepotismus není ta nejhorší věc.

Pokud ale talent schází, tak bych měla jisté výtky.

Nejhorší příklad nepotismu:

Olivia Jade

Bohatí rodiče využili svých konexí a zařídili svým dcerám místo na prestižní škole. Zaplatili 500 000 USD, aby svou dceru a influencerku Olivii dostali na USC. Rodiče byli zadrženi, po roce přiznali vinu a odseděli si několik měsíců ve vězení.

Jelikož nejsou jedinou rodinou, která se o tento podvod pokusila, můžeš se podívat na dokument Operation Varsity Blues na Netlixu, kde se poodhalí celý příběh i FBI vyšetřování.

Olivia poté šla do známé show Red Table Talk, kde se k celé situaci vyjadřovala. I za tento move schytala mladá influencerka vlnu hatů. Mrkni sám/a:

Změnil/a si teď názor na některé slavné osobnosti? A myslíš si, že si všechny z nich zaslouží být tam, kde jsou?👀 Dej nám vědět.