Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Strach z toho, co si o nás pomyslí ostatní, nás značně limituje

Německý profesor Eckhart Tolle jednou řekl: „Není neobvyklé, že lidé stráví celý život čekáním, až začnou žít" a něco na tom je. Často se držíme zpět a neděláme, co bychom dělat chtěli, jen protože se strachujeme, co si o nás pomyslí ostatní. 

Strach z toho, co si o nás myslí ostatní, nám brání využít náš plný potenciál a přicházíme tím o zkušenosti a možnosti. Tento strach nás může provázet úplně kdekoliv. V práci nebo ve škole se občas obáváme sdílet svůj názor, protože máme pocit, že budeme považováni za hloupé, na veřejnosti se zas bojíme, že se nám ostatní budou smát a ukazovat si na nás.

Leah Cox, spisovatelka a básnířka zaměřující se na témata kreativity a následování vlastního srdce, udělala zajímavý průzkum. Postavila se na rušnou ulici v Londýně s cedulí ze staré krabice na které měla nápis: Jak často ti strach z toho, co si myslí ostatní lidé, zabrání něco udělat?" Byla až v šoku z toho, kolik lidí na to zareagovalo a jak obrovské procento z nich se přiznalo, že jsou jejich vlastní životy ovlivněny strachem z toho, co si ostatní myslí. Na výrazech spousty z nich byl prý vidět smutek z toho, že věcí, které by chtěli dělat, si z tohoto důvodu zakazují

Na základě tohoto „průzkumu” dala dohromady body, které lidem mohou pomoci tomuto strachu čelit:

1. Většinou se bojíme názoru ostatních právě proto, že se v dnešní době často řeší, jak by se měl kdo chovat a oblékat. Odlišnost a jinakost se ve společnosti ne vždy přijímá lehce.

2. Většině lidí na ulici je úplně jedno, jak se chováš nebo jak vypadáš. Lidé se soustředí převážně na sebe.

3. Je důležité mít rád sám sebe, protože tím spousta starostí o tom, co si o tobě ostatní pomyslí, přirozeně odpadne. Často se tento strach totiž pojí s nižším sebevědomím.

4. Obklopuj se lidmi, před kterými jsi sám/sama sebou a před kterými tento strach nemáš. Lidmi, kteří ti dokážou zvednout náladu, opravdu ti pomůžou, když to potřebuješ, a jsou k tobě upřímní.

5. Někdy si připomeň, že je život příliš krátký na řešení názoru lidí, kteří tě ani neznají.

Lidé se se svým strachem často perou v tichosti a ani tady to není výjimka. Může se zdát, že všude kolem nás jsou sebevědomí lidé, ale ve skutečnosti, ať už člověk vystupuje stydlivě, nebo sebevědomě, ať je introvert, nebo extrovert, všichni bojují s vlastními strachy

Když se odprostíš od toho, co si ostatní myslí, a začneš dělat věci, ve kterých tě tento strach brzdil, dodáš tím sílu nejen sobě, ale i lidem kolem sebe. Když vidíš člověka, který se nestará o názory ostatních, máš větší motivaci a chuť udělat totéž

Leah Cox říká, že strach z toho, co si o nás ostatní pomyslí, je jako klec. Postupem času si na klec člověk tak zvykne, že zapomene, jaké to může být mimo ni.  Nenechávej strach kontrolovat tvoje činy a rozhodnutí.

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.