Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Stáje F1 představily nové monoposty na sezónu 2023

Už 5. března začíná Velkou cenou Bahrajnu sezóna 2023. Jednotlivé stáje tak v průběhu února představily své nové monoposty!

Haas: VF-23

Jako první představil svůj nový monopost na sezónu 2023 Haas, a to už 31. ledna. Jejich VF-23 se vyznačuje převážně černým zbarvením s bílými prvky a červeným zvýrazněním. Formule má přepracovaný boční stojan a kryt motoru, který je letos širší. Důvodem je nejspíše přemístění některých chladičů tak, aby bylo docíleno většího aerodynamického výkonu.

Jezdci: Kevin Magnussen, Nico Hülkenberg

Zdroj: F1

Red Bull: RB19

Čtyři dny po Haasu představil v New Yorku své nové auto i Red Bull. Odhalení letošního monopostu bylo ale dlouho drženo v tajnosti. Jak uvedl sám šéf týmu Christian Horner, vůz bude nejspíš vypadat diametrálně jinak, až se objeví na okruhu v Bahrajnu. Nový RB19 nicméně využívá hybridní pohonnou jednotku, kterou vyvinula společnost Honda spolu se samotným Red Bullem.

Jezdci: Max Verstappen, Sergio Pérez

Zdroj: F1

Williams: FW45

Další na řadě byl v odhalení monopostu tým Williamsu. Jeho FW45 se nadále drží modro-černé barevné kombinace, která byla doplněna matným efektem. Přidáno bylo také výraznější označení obručí.

Jezdci: Alex Albon, Logan Sargeant

Zdroj: F1

Alfa Romeo: C43

V Curychu 7. února představila své auto na novou sezónu stáj Alfa Romeo. Její C43 se pyšní několika změnami v architektuře zadní části vozu, které mají zvýšit jeho výkon. Co se barvy týče, tým se držel ryze červeno-černého laku.

Jezdci: Valtteri Bottas, Zhou Guanyu

Zdroj: F1

AlphaTauri: AT04

Jen pár dní po Alfa Romeo představil v New Yorku nové auto i tým AlphaTauri. Vůz AT04 je nově zbarven do bílé a tmavě modré. Dále jsou obsaženy prvky červené, které na monopost přivedl nový sponzor Orlen. AlphaTauri ale především oficiálně přivítala svého nového jezdce Nycka de Vriese.

Jezdci: Yuki Tsunoda, Nyck de Vries

Zdroj: F1

Aston Martin: AMR23

Na britském Silverstone odhalil 13. února nový monopost i Aston Martin. Tým se držel ikonické zelené barvy, se změnami ale nešetřil. Na novém modelu AMR23 je například přepracované přední křídlo, ale především pak nové bočnice. Cílem má být vylepšení mechaniky i aerodynamiky.

Jezdci: Lance Stroll, Fernando Alonso

Zdroj: F1

McLaren: MCL60

Ve stejný den jako Aston Martin představil nový vůz MCL60 ve svých headquarters i McLaren. Při příležitosti 60. výročí založení týmu byl rovnou přivítán nový šéf Andrea Stella i jezdec Oscar Piastri, který po boku Landa Norrise na okruhu nahradí Daniela Ricciarda. Barevně se McLaren i nadále držel ikonického oranžovo-modrého zbarvení. Podle šéfa týmu se mechanici potýkali s problémy s aerodynamikou, většina z nich se ale údajně podařila vyřešit.

Jezdci: Lando Norris, Oscar Piastri

Zdroj: F1

Ferrari: SF-23

Na Valentýna odhalilo v Maranellu nový model SF-23 Ferrari, čehož se ujal nový šéf týmu Frédéric Vasseur. Za zachování ryze červeného zbarvení byl na autě zvýšen vertikální přítlak, zatímco se tým snažil dodržet vyvážení, které si stanovil. Přepracováno bylo také zavěšení kol. Hned po představení monopostu vyvezli nový model jezdci Charles Leclerc a Carlos Sainz na testovací jízdu do Fiorana.

Jezdci: Charles Leclerc, Carlos Sainz

Zdroj: F1

Mercedes: W14

Den po Ferrari odhalil nový vůz na Silverstone tým Mercedes. Nový W14 je letos, stejně jako v letech 2020 a 2021, zbarven do černé barvy, zatímco ho lemují tyrkysové prvky. Namísto stříbrné barvy je totiž černý lak lehčí, díky čemuž je snížena celková hmotnost monopostu. Mercedes se pak v oblasti designu nadále drží charakteristických nulových bočních podvozků.

Jezdci: Lewis Hamilton, George Russell

Zdroj: F1

Alpine: A523

Jako poslední odhalila v Londýně nový vůz pro rok 2023 stáj Alpine. I v nové sezóně bude tým používat dvě barevná schémata A523. Na většinu závodů charakteristické modré, na několika závodech pak to růžové, zbarvené díky sponzorovi BWT.

Jezdci: Pierre Gasly, Esteban Ocon

Zdroj: F1

Zdroje: F1, Crash