Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla
Zdroj: ČTK / Krumphanzl Michal

SPOTLIGHT: Žhářský útok z minulého týdne byl zřejmě financován z Ruska, dotyčnému hrozí v Česku doživotí

Napojení žhářského útoku na Rusko, obnovení nárazníkové zóny mezi Polskem a Běloruskem a volební účast napříč Evropskou unií. To jsou nejdůležitější zprávy dne.

Datum: úterý, 11. června
Svátek: Bruno, Barnabáš

Žhářský útok z minulého týdne byl zřejmě financován z Ruska, dotyčnému hrozí v Česku doživotí

Soud v pondělí uvalil vazbu na šestadvacetiletého cizince zadrženého v souvislosti se žhářským útokem, který se minulý týden odehrál v Praze 9 v klíčovských garážích městského dopravního podniku. Za teroristický útok mu hrozí až výjimečný trest včetně doživotí. Po zasedání Bezpečnostní rady státu to novinářstvu řekl policejní prezident Martin Vondrášek. Premiér Petr Fiala uvedl, že je nejen možné, ale velmi pravděpodobné, že do případu je zapojeno Rusko.

Existuje podezření, že útok byl organizován a financován z Ruska, je to součást hybridní války, proti které se musíme bránit,“ řekl novinářům Fiala. Vicepremiér Vít Rakušan doplnil, že podobné typy útoků se nyní mohou chystat napříč Evropou a i Česko může být cílovou zemí. „Byli jsme zvyklí, že ruské útoky byly převážně hybridní, koncentrovaly se na IT infrastrukturu. Nyní se dostáváme do fáze, kdy se to může týkat i fyzických objektů,” dodal.

Žhářský útok se na Klíčově odehrál minulý týden v noci na čtvrtek, řekl Vondrášek. Policie následně i díky veřejnosti získala fotografii podezřelého a v sobotu ráno ho zadržela. „V neděli bylo zahájeno trestní stíhání, dnes soud rozhodl o vzetí obviněného do vazby ze všech tří procesních důvodů, které zná trestní řád," řekl v pondělí Vondrášek. Vazba má tedy zabránit útěku obviněného, zabránit mu působit na možné svědky, ale i předejít tomu, aby trestný čin dokonal.

Taky se stalo:

Fotbalisté v generálce na Euro udolali Makedonce, z penalty rozhodl Barák

Čeští fotbalisté v generálce na nadcházející mistrovství Evropy v Německu udolali doma Severní Makedonii 2:1. Favorita poslal v přípravném utkání v Hradci Králové do vedení po hodině hry z penalty nejlepší týmový střelec Patrik Schick, hned za pět minut srovnal Isnik Alimi, ale na začátku deváté minuty nastavení rozhodl z dalšího pokutového kopu střídající Antonín Barák.

Polsko obnoví nárazníkovou zónu při hranici s Běloruskem, oznámily úřady

Polsko při své hranici s Běloruskem tento týden obnoví nárazníkovou zónu, kam nebudou mít přístup lidé bez zvláštního povolení. Podle agentury Reuters to oznámil náměstek polského ministra vnitra Czeslaw Mroczek. Opatření je reakcí na případ, kdy migrant pokoušející se přejít z Běloruska do Polska zabil polského vojáka.

Nejvyšší volební účast ve volbách do EP byla v Belgii, nejnižší v Chorvatsku

Stejně jako v minulých volbách do Evropského parlamentu v roce 2019 přišlo i letos podle průběžných údajů nejvíce voličů k volebním urnám v Belgii (89,23 procenta), Lucembursku (82,29 procenta) a na Maltě (72,82 procenta). Naopak nejnižší volební účast byla letos v Chorvatsku (21,34 procenta), Litvě (28,94 procenta) a Bulharsku (31,8 procenta).

Zdroj: ČTK