Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Zelenskyj se ve Washingtonu osobně sešel s Bidenem a promluvil k americkému Kongresu

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě, nebo společnost jako takovou.

Date: čtvrtek, 22. prosince

Name day: Šimon

History: 22. prosince 1989 byla po 30 letech v Berlíně znovu otevřena Braniborská brána, což mělo symbolizovat jednotu východního a západního Německa.

Situace na Ukrajině

  • Volodymyr Zelenskyj se ve Washingtonu osobně sešel s Joe Bidenem a promluvil k americkému Kongresu.
  • Bílý dům oznámil poskytnutí další vojenské pomoci Ukrajině v hodnotě 1,85 miliardy dolarů. Balík zahrnuje i protiraketový systém Patriot, uvedla AFP.

Tálibán zakázal Afghánkám univerzitní studium, Británie a USA nařízení odsoudily

Afghánky nebudou mít až do odvolání přístup k vyššímu vzdělání. Oznámilo to islamistickým Tálibánem spravované ministerstvo vyššího vzdělání, uvedla agentura Reuters. Afghánské veřejné i soukromé školy obdržely od ministerstva pro vyšší vzdělání dopis, který jim nařizuje bez prodlení zamezit studentkám v přístupu k univerzitnímu vzdělání. Nařízení vzápětí odsoudily Spojené státy a Británie na jednání Rady bezpečnosti OSN v New Yorku.

Rozhodnutí, jež je platné do odvolání, vydal podle agentury AFP ministr pro vyšší vzdělání Nadá Muhammad Nadím. Mluvčí ministerstva jeho správnost potvrdil a dopis zaslaný vysokým školám zveřejnil na Twitteru. Tálibán nové nařízení oznámil v den jednání Rady bezpečnosti OSN o Afghánistánu.

Vláda jmenovala Fukovou do pozice zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny

Vláda na včerejším zasedání zřídila funkci vládního zmocněnce pro záležitosti romské menšiny. Do pozice s okamžitou platností jmenovala Lucii Fukovou, informovalo tiskové oddělení kabinetu. Se zřízením pozice počítala Strategie romské integrace do roku 2030, kterou loni v květnu schválila vláda.

Fuková mimo jiné pracovala jako romská poradkyně na pardubickém magistrátu. Absolvovala také stáž v Evropské komisi, po níž v roce 2007 koordinovala pod úřadem vlády Evropský rok rovných příležitostí pro všechny. V roce 2016 byla u zrodu organizace Klub Barvaľipen, která sdružuje romské studenty a absolventy středních a vysokých škol.

Musk chce odstoupit z pozice šéfa Twitteru, jakmile za sebe najde náhradu

Majitel a šéf americké internetové společnosti Twitter Elon Musk uvedl, že odstoupí z pozice šéfa firmy, jakmile za sebe najde náhradu. Uživatelé Twitteru se v pondělí vyslovili pro Muskův odchod z čela podniku. Musk, který anketu inicioval, slíbil, že se jejímu výsledku podřídí.

Zdroj: ČTK

Tweet of the day