Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Zdraví a obezitu dospívajících ovlivňuje jejich socioekonomický status

Vliv socioekonomického statusu na zdraví a obezitu dospělých, rekordně vysoké užívání marihuany v USA a uzavření hranice mezi Norskem a Ruskem pro turisty*ky. To jsou nejdůležitější zprávy dne.

Datum: pátek, 24. května
Svátek: Jana, Vanesa

Zdraví a obezitu dospívajících ovlivňuje jejich socioekonomický status

Na zdraví mladých lidí má významný vliv jejich socioekonomický status. Například děti z chudších rodin se méně zapojují do pohybových aktivit a mají větší problémy s obezitou. Vyplývá to z mezinárodního výzkumu, který srovnává data více jak čtvrt milionů dětí ze 44 zemí a na kterém se podíleli i odborníci a odbornice olomoucké Univerzity Palackého.

Mladí lidé se podle nového průzkumu nejvíce soustředí na vzdělání a práci

@eevelka

Studie poskytuje mezinárodní srovnání v dlouhodobě sledovaných indikátorech týkajících se životního stylu školáků a školaček ve věku 11, 13 a 15 let. Získané údaje pak slouží jako podklad pro politiku a praxi s cílem zlepšit kvalitu života mladých. Česká republika se výzkumu účastní od roku 1994.

Taky se stalo:

Atentátník podle soudu tvrdil, že Fica nechtěl zabít

Atentátník na slovenského premiéra Roberta Fica tvrdil, že politika nechtěl zabít. Na útok se připravoval a Ficovi se za něj omluvil. Vyplývá to ze soudního rozhodnutí o vazebním stíhání útočníka, který ministerského předsedu minulý týden několikrát postřelil. Střelec svůj čin zdůvodnil tím, že nesouhlasí s politikou nynější vlády.

Norsko uzavře svou hranici pro ruské turisty*ky

Norsko uzavře svou hranici pro ruské turisty, a to s platností od 29. května. Skandinávská země, která s Ruskem sdílí 198 kilometrů dlouhou hranici v arktické oblasti, opatření zdůvodnila pokračující ruskou agresí vůči Ukrajině. Kreml plán norské vlády označil za diskriminační a slíbil odvetu.

Počet lidí, kteří v USA denně užívají marihuanu, převýšil počet těch, co pijí alkohol

Ve Spojených státech je poprvé více lidí, kteří téměř každý den užívají marihuanu, než těch, kteří stejně často konzumují alkoholické nápoje. V posledních desetiletích se z tamního rekreačního užívání marihuany stala běžnější věc, i díky tomu, že je to téměř v polovině státech legální. Na federální úrovni je ale konzumace marihuany stále nezákonná.

Zdroj: ČTK