Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Vůdce Islámského státu abú Hasan Hášimí Kurajší byl zabit, oznámil mluvčí islamistů

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě, nebo společnost jako takovou.

Date: pátek, 2. prosince

Name day: Blanka

History: 2. prosince 1946 byl v Bratislavě zahájen soudní proces s představiteli fašistického Slovenského státu. Jozef Tiso byl v něm odsouzen k trestu smrti, který byl vykonán 18. dubna 1947.

Situace na Ukrajině

  • Lavrov podle agentury TASS obvinil USA a NATO, že se přímo účastní konfliktu na Ukrajině. Západ podle něj často určuje cíle, na něž má Kyjev útočit.
  • Počet ruských vojáků a jejich techniky v okolí okupované obce Olešky v Chersonské oblasti se snížil, informoval ve své ranní svodce ukrajinský generální štáb. Olešky leží na levém, východním břehu Dněpru naproti Chersonu, který ukrajinské ozbrojené síly nedávno osvobodily. Rusové, kteří se tehdy stáhli na levý břeh, podle velení ukrajinské armády pokračují v ostřelování pravého břehu řeky včetně města Chersonu.

Vůdce Islámského státu abú Hasan Hášimí Kurajší byl zabit, oznámil mluvčí islamistů

Vůdce teroristické organizace Islámský stát (IS) abú Hasan Hášimí Kurajší byl zabit. Oznámil to mluvčí islamistů v audionahrávce na telegramu. Kurajší, který stál v čele skupiny teprve od března, podle něj zahynul „v boji proti nepřátelům“. Jeho nástupcem se stal abú Husajn Husajní Kurajší, citovala mluvčího agentura Reuters. Podle USA stojí za smrtí vůdce povstalecká Svobodná syrská armáda (FSA), která působí v Sýrii.

Sněmovna schválila rozpočet na příští rok se schodkem 295 miliard korun

Sněmovna hlasy poslanců vládní koalice schválila státní rozpočet na příští rok. Jeho schodek má klesnout na 295 miliard korun proti letošnímu schválenému schodku 375 miliard korun. Poslanci při hlasování o pozměňovacích návrzích schválili pouze koaliční návrhy na přesun peněz v celkovém objemu zhruba dvou miliard korun. Ve druhém čtení přitom navrhli přesuny v celkovém objemu asi 119 miliard. Nyní přidali mimo jiné 1,1 miliardy korun do školství na platy asistentů pedagogů. Opozice se svými návrhy změn v rozpočtu neuspěla.

EU vyzvala k okamžitému propuštění běloruské opoziční aktivistky Kalesnikavové

Evropská unie vyzvala k okamžitému propuštění vězněné představitelky běloruské opozice Maryje Kalesnikavové a do Minsku vzkázala, že jí Bělorusko musí zajistit řádnou zdravotní péči. Mluvčí unijní diplomacie Peter Stano novinářům také řekl, že zprávy o jejím zdravotním stavu jsou „velmi znepokojivé“. Běloruský opoziční aktivista Viktar Babaryka dnes na telegramu napsal, že Kalesnikavová byla přesunuta z jednotky intenzivní péče na jiné oddělení a že se její stav zlepšuje.

Bývalá flétnistka Kalesnikavová působila jako koordinátorka volebního štábu Viktara Babaryky, který hodlal kandidovat v běloruských prezidentských volbách v roce 2020. Poté, co úřady režimu prezidenta Alexandra Lukašenka Babarykovi kandidaturu znemožnily, podporovala Kalesnikavová hlavní favoritku opozice, Svjatlanu Cichanouskou. Úřady Kalesnikavovou zadržely v září 2020 a poté se pokusily ji vyvézt ze země. Ona ale na hranicích roztrhala svůj cestovní pas. V září loňského roku si pak vyslechla trest 11 let odnětí svobody mimo jiné za údajné výzvy k poškození národní bezpečnosti.

Maryja Kalesnikavová. Zdroj: Profimedia

Zdroje: ČTK

Tweet of the day