Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Ve vatikánském legislativním orgánu budou smět poprvé zasednout ženy

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě, nebo společnost jako takovou.

Date: neděle, 14. května

Name day: Bonifác

History: 14. května 1948 vznikl stát Izrael.

Situace na Ukrajině

  • Německo připravuje nový balík vojenské pomoci Ukrajině v hodnotě 2,7 miliardy eur (64 miliard Kč). Oznámilo to německé ministerstvo obrany. Jedná se o zatím největší německou zásilku od ruské invaze na Ukrajinu loni v únoru.
  • Ukrajinská armáda zaznamenala úspěchy v protiútocích proti ruským silám severozápadně od města Bachmut, o který se v posledních týdnech vedou největší boje.

Erdogan zmínkou o puči vyvolal obavy o vývoj po volbách, pokud prohraje

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, jemuž průzkumy před nedělními volbami přisuzují spíše porážku, včera příspěvkem na Twitteru vyvolal podle některých komentářů obavy o pokojné předání moci v případě výhry opozičního lídra. Prezident totiž vyzval své příznivce, aby „bránili svou budoucnost“ podobně, jako to udělali 15. července 2016. Tehdy se část armády neúspěšně pokusila o převrat a na Erdoganovu výzvu vyšli lidé do ulic, což si vyžádalo 251 obětí.

„Pokud to bude nutné, budeme bránit naši nezávislost a budoucnost za cenu našich životů, jako jsme to udělali v noci 15. července,“ napsal Erdogan.

Ve vatikánském legislativním orgánu budou smět poprvé zasednout ženy

V Papežské komisi, vatikánském legislativním orgánu, budou smět zasednout laici, a to včetně žen. Počítá s tím nové znění vatikánské ústavy, které včera schválil a vydal papež František. Nové znění textu počítá také s přísnější kontrolou rozpočtu a vyrovnaným hospodařením vatikánského státu.

Papežská komise vydává zákony a nařízení v oblastech, kterým se přímo nevěnuje papež. Podle ústavy z roku 2000 v ní zasedali výlučně kardinálové. Nové znění ústavy počítá s tím, že v ní budou moci zasednout i členové mimo kněžský stav. Vatikánská média uvádí, že v komisi tak budou smět zasednout i ženy. Kardinály i další členy do komise jmenuje papež na pět let.

Novou šéfkou společnosti Twitter bude Linda Yaccarinová

Novou výkonnou ředitelkou americké internetové společnosti Twitter bude Linda Yaccarinová. V čele podniku tak vystřídá miliardáře Elona Muska, který loni Twitter koupil za 44 miliard dolarů (nyní zhruba 960 miliard Kč). Musk to uvedl na svém twitterovém účtu.

Yaccarinová doposud působila jako manažerka v mediální společnosti NBCUniversal, kde měla na starosti reklamu. Firma NBCUniversal nicméně oznámila její odchod. Yaccarinová pracovala ve společnosti NBCUniversal téměř 12 let, předtím téměř dvě desetiletí působila v zábavní firmě Turner, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK

Tweet of the day