Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Ve Varšavě demonstrovalo podle radnice proti vládě půl milionu lidí

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě nebo společnost jako takovou.

Date: pondělí, 5. června

Name day: Dobroslav, Dobroslava

History: 5. června 2006 vyhlásilo Srbsko nezávislost, čímž byla rozpuštěna unie s Černou Horou a byl vytvořen samostatný stát Srbsko.

Situace na Ukrajině

  • Celková pomoc Ukrajině se pohybuje v nižších desítkách miliard, do konce roku to bude zhruba 30 až 40 miliard korun, uvedl premiér Fiala.

Ve Varšavě demonstrovalo, podle radnice, proti vládě půl milionu lidí

Ve Varšavě včera vyšly do ulic statisíce účastníků protestního pochodu, který svolala liberální opoziční strana Občanská platforma. Cílem demonstrace je mobilizovat voliče proti konzervativní vládě, kterou opozice obviňuje z narušování principů demokracie. Organizátoři uvedli, že protest bude „největší za posledních 30 let“. Radnice, podle agentury AFP, odhadla účast na půl milionu lidí.

Předseda Občanské platformy a bývalý premiér Donald Tusk demonstraci vyhlásil na výročí prvních polosvobodných voleb z roku 1989. „Chci, aby lidé viděli, že mají moc měnit chod věcí,“ řekl Tusk tento týden časopisu Newsweek. Také další opoziční strany slíbily, že se k protestu připojí.

Stoltenberg po schůzce s Erdoganem: Švédsko může vstoupit do NATO do summitu

Švédsko se může stát členem Severoatlantické aliance už před jejím summitem ve Vilniusu v polovině července. Řekl to včera její generální tajemník Jens Stoltenberg po jednání s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Podle agentury Reuters šéf NATO rovněž oznámil, že zástupci Švédska, Turecka a NATO budou znovu jednat v týdnu od 12. června.

STEM: ANO by v květnu vyhrálo volby s 33,5 % hlasů, druhá ODS, třetí Piráti

Opoziční hnutí ANO by podle květnového modelu agentury STEM pro televizi CNN Prima News nyní vyhrálo volby s 33,5 procenty hlasů. Druhá by byla vládní ODS s 14,6 procenty, třetí Piráti s 10,8 procenty. Pod pětiprocentní hranicí pro vstup do Sněmovny byly TOP 09, ČSSD, KSČM i KDU-ČSL. Televize model představila v pořadu Partie Terezie Tománkové, kde se diskuse zúčastnili předseda vlády Petr Fiala (ODS) a expremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš.

Zdroj: ČTK

Tweet of the day