Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Ve Francii se stávky proti reformě důchodů zúčastnilo přes milion lidí

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě, nebo společnost jako takovou.

Date: sobota, 21. ledna

Name day: Běla

History: 21. ledna 1945 došlo k vypálení slovenských horských obcí Ostrý Grúň a Kľak nacisty.

Situace na Ukrajině

  • Západní dodávky tanků pro Kyjev nijak nezmění průběh konfliktu na Ukrajině, řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Podle agentury TASS ale zároveň varoval, že budou mít negativní dopad na Ukrajinu i Ukrajince.

Studentské volby vyhrál jednoznačně Pavel, získal by 86 procent hlasů

Studentské volby vyhrál jednoznačně bývalý vysoký představitel české armády a NATO Petr Pavel. Ve druhém kole získal téměř 86 procent hlasů. Někdejší premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš se přes 20 procent dostal těsně jen ve Zlínském a Ústeckém kraji. ČTK to dnes sdělili organizátoři v tiskové zprávě. Pořadatelem studentských voleb je společnost Člověk v tísni prostřednictvím svého programu Jeden svět na školách (JSNS).

Ve Francii se stávky proti reformě důchodů zúčastnilo přes milion lidí

Ve Francii se včera zastavily vlaky, uzavřely školy a narušena byla i práce v ropném průmyslu. Více než milion lidí v Paříži, Marseille, Toulouse, Nantes a dalších městech vyšel totiž do ulic a stávkoval kvůli navrhované důchodové reformě, kterou na začátku ledna představila francouzská vláda. Podle ní by se mimo jiné měla posunout hranice odchodu do důchodu o dva roky na 64 let.

Jak poznamenala agentura Reuters, stávky a protesty, které se konaly po celé zemi, jsou velkým testem pro prezidenta Emmanuela Macrona. Ten za reformou stojí a říká, že je důležitá, aby se důchodový systém v zemi nezhroutil.

Trump má zaplatit milion USD za snahu žalovat Hillary Clinton za ovlivňování voleb

Americký exprezident Donald Trump a jeho právnička musí zaplatit peněžitý trest ve výši téměř milion dolarů (zhruba 22 milionů Kč) za pokus žalovat Hillary Clinton za to, že se podle nich v roce 2016 v prezidentských volbách snažila zmanipulovat hlasování spojováním jeho kampaně s Ruskem. Rozhodl o tom floridský soudce, který žalobu zamítl již loni s argumentem, že jde o vyřizování politických účtů, které nepatří před soud. Nyní uvedl, že pokuta je oprávněná, protože Trumpův postup vykazuje vzorec zneužívání soudů k prosazování jeho politické agendy, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK

Tweet of the day