Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: V prvním kole prezidentských voleb by v listopadu vyhrál Andrej Babiš

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě, nebo společnost jako takovou.

Date: úterý, 29. listopadu

Name day: Zina

History: 29. listopadu 1918 anektovalo Srbsko Černou Horu.

Situace na Ukrajině

  • Ruská plynárenská společnost Gazprom se rozhodla nesnížit dodávky plynu do Moldavska. Ve včerejším prohlášení si ale vyhradila právo dodávky snížit nebo zastavit, pokud Moldavsko neuhradí dohodnuté platby. Informovala o tom agentura Reuters.

V prvním kole prezidentských voleb by v listopadu vyhrál Andrej Babiš

V prvním kole prezidentských voleb by v listopadu získal předseda hnutí ANO Andrej Babiš 27 procent, někdejší vysoký představitel armády Petr Pavel 26,5 procenta a bývalá rektorka Danuše Nerudová 23,5 procenta. Ukázal to volební model společností Data Collect a Kantar CZ, jehož výsledky zveřejnila Česká televize (ČT). Další z kandidátů nepřekročili hranici 6 procent.

Jiná je situace u takzvaného volebního potenciálu, což je podíl lidí, kteří volbu daného kandidáta zvažují. Z tohoto pohledu má Pavel 37,5 procenta, Nerudová 34,5 procenta a Babiš 33,5 procenta.

Andrej Babiš. Zdroj: Profimedia

Opičí neštovice se budou napříště nazývat mpox, rozhodla WHO

Infekční onemocnění opičí neštovice má být napříště celosvětově označováno zkráceným anglickým názvem mpox. Rozhodla o tom včera Světová zdravotnická organizace (WHO). Nové označení zavádí s okamžitou platností, ale jeden rok ještě bude možné používat oba názvy.

WHO krokem reagovala na kritiku, že dosavadní název nemoci je rasistický a stigmatizující. Slovo mpox je přitom zkráceninou anglického označení pro opičí neštovice (monkeypox). Nový název byl zvolen proto, že ho lze i v jiných jazycích snadno vyslovovat a používat.

Zdroj: Profimedia

Irští regulátoři vyměřili americké internetové firmě Meta pokutu 265 milionů eur (6,5 miliardy Kč) za nedostatečnou ochranu osobních údajů uživatelů

V pondělí byla společnosti Meta uložena nejnovější pokuta za porušení evropských pravidel ochrany osobních údajů, a to ve výši zhruba 275 milionů dolarů za loňský únik dat, který vedl ke zveřejnění osobních údajů více než 500 milionů uživatelů Facebooku na internetu.

Tweet of the day