Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Kreml dnes ohlásí anexi dalších ukrajinských území

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě, nebo společnost jako takovou.

Date: pátek, 30. září

Name day: Jeroným

History: 30. září 1929 začala pokusně vysílat britská televizní společnost BBC.

Situace na Ukrajině 

  • Při ruských útocích zemřelo ve středu v Doněcké oblasti šest civilistů. 
  • Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov potvrdil, že při páteční ceremonii v Kremlu budou k Rusku připojeny čtyři ukrajinské oblasti, kde se v uplynulých dnech konala hlasování o jejich připojení k Rusku. 

Kreml dnes ohlásí anexi dalších ukrajinských území

Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov včera potvrdil, že při dnešní ceremonii v Kremlu budou k Rusku připojeny čtyři ukrajinské oblasti, kde se v uplynulých dnech konala hlasování o jejich připojení k Rusku. Kyjev a Západ tato referenda neuznávají a nehodlají uznat ani anexi okupovaných ukrajinských území. Podle agentury Reuters se Putin chystá oficiálně anektovat přibližně 15 % celkové rozlohy Ukrajiny.

Ceremoniál podepsání smluv o přistoupení těchto regionů k Rusku se v Kremlu uskuteční v 15:00 hodin moskevského času (14:00 SELČ) a Putin při této příležitosti pronese rozsáhlý projev, upřesnil Peskov podle agentury Interfax

Česko dostane od USA vojenskou podporu zhruba 2,7 miliardy korun

Česká republika dostane od USA podporu 106 milionů dolarů (zhruba 2,7 miliardy Kč) na modernizaci armády, částečnou kompenzaci dodávek na Ukrajinu, která čelí ruskému útoku, a kybernetickou ochranu. Schválil to americký Kongres. 

Podle premiéra Petra Fialy (ODS) americká finanční pomoc dokazuje, že klíčoví spojenci ČR vědí o české podpoře Ukrajině a oceňují ji. „I díky těmto prostředkům budeme schopni ještě lépe a rychleji nahradit vojenský materiál, který jsme darovali našim ukrajinským přátelům a zrychlit postupnou modernizaci armády,“ dodal.

Finsko od půlnoci uzavřelo hranice pro ruské turisty

Finsko o půlnoci uzavřelo své hranice pro ruské turisty. Výjimky se budou nyní týkat práce, studia či návštěvy rodiny, citovala agentura Reuters z prohlášení finské diplomacie. Také ruští političtí disidenti se mohou do země dostat z humanitárních důvodů.

Bezpečnostní obavy souvisejí s ruskou válkou na Ukrajině, mezinárodně neuznanými referendy ve čtyřech ukrajinských regionech částečně okupovaných ruskými silami i nedávným poškozením plynovodů Nord Stream.

Tweet of the day