Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: V Kišiněvě desítky tisíc lidí žádaly vstup Moldavska do Evropské unie

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě nebo společnost jako takovou.

Date: pondělí, 22. května

Name day: Emil

History: 22. května 2017 bylo při teroristickém útoku během popového koncertu americké zpěvačky Ariany Grande v Manchesteru ve Spojeném království zabito 23 lidí.

Situace na Ukrajině

  • Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přirovnal zničení východoukrajinského města Bachmut k tomu, jak vypadala japonská Hirošima poté, co na ni koncem druhé světové války USA svrhla jadernou bombu. 
  • Ukrajinským jednotkám se podařilo částečně obklíčit Bachmut a drží v rukou některé vyvýšené pozice v jeho okolí a průmyslové, infrastrukturní a rezidenční objekty ve čtvrti na jihozápadě města, uvedla na sociální síti Telegram náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová. Ruské jednotky podle ní brání části města, které ovládají.

Biden se setkal se Zelenským, oznámil další dodávky munice a jiného vybavení

Americký prezident Joe Biden oznámil nový balík vojenské pomoci Ukrajině, když se v Hirošimě na okraj summitu skupiny G7 setkal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Podle prohlášení amerického ministerstva zahraničí Washington pošle na Ukrajinu dodatečnou munici do raketometů HIMARS nebo protitankové zbraně. Biden také uvedl, že dostal od Zelenského ujištění, že Ukrajinci nepoužijí americké stíhačky F-16 k útokům na cíle v Rusku.

V Kišiněvě desítky tisíc lidí žádaly vstup Moldavska do Evropské unie

Desítky tisíc lidí včera v hlavním moldavském městě Kišiněvě demonstrovaly na podporu proevropského směřování země, uvedla agentura Reuters. K demonstraci vyzvala moldavská prezidentka Maia Sandu.

Loni v červnu EU přiznala Moldavsku status kandidátské země. Sandu ale dlouhodobě upozorňuje na nebezpečí ze strany Ruska, které se podle ní pomocí propagandy snaží bránit sbližování Moldavska s unijním blokem. Od začátku ruské invaze na Ukrajinu se navíc Moldavsko vklíněné mezi Ukrajinu a Rumunsko dostalo pod tlak spojený s růstem cen i s obavami, že by se válka mohla přenést na jeho území

V řeckých parlamentních volbách podle prvních odhadů vede vládní Nová demokracie

Řecká konzervativní strana premiéra Kyriakose Mitsotakise Nová demokracie (ND) si podle prvních průzkumů po uzavření volebních místností zajistila náskok před opoziční levicovou stranou SYRIZA. S odvoláním na šest společností, které se dotazovaly voličů po jejich hlasování, o tom informuje agentura Reuters. Volební místnosti se uzavřely včera v 18:00 SELČ. Podle odhadů ND dostane 36 až 40 % hlasů, SYRIZA 25 až 29 % a sociálně demokratická strana PASOK bude třetí s 9,5 až 12,5 %.

Zdroj: ČTK

Tweet of the day