Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: V izraelských parlamentních volbách zvítězil už pošesté Netanjahu

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě, nebo společnost jako takovou.

Date: čtvrtek, 3. listopadu

Name day: Hubert

History: 3. listopadu 1957 vynesl Sputnik 2 do kosmu psa Lajku, první zvíře ve vesmíru.

Situace na Ukrajině 

  • Rusko se vrátí k účasti na dohodě, která umožňuje vývoz obilí z ukrajinských přístavů, uvedlo podle agentury TASS ruské ministerstvo obrany.
  • Česká armáda by mohla poskytnout Ukrajincům základní vojenský výcvik, Ukrajina má také zájem třeba o výcvik ženistů a dalších specializací.

V izraelských parlamentních volbách zvítězil už pošesté Netanjahu

Strana Likud bývalého izraelského premiéra Benjamina Netanjahua podle odhadů po uzavření volebních místností získala v úterních parlamentních volbách spolu se svými spojenci z náboženských a krajně pravicových stran dostatek hlasů k zajištění parlamentní většiny potřebné k sestavení budoucí vlády. Benjamin Netanjahu byl nejdéle sloužícím izraelským premiérem, po 12 letech ve funkci skončil loni a nyní se znovu postaví do čela země.

 V Izraeli se konaly páté parlamentní volby za tři a půl roku. Podle televizních prognóz získala Netanjahuova strana Likud 30 až 31 křesel ve 120členném Knesetu a má spolu se svými spojenci šanci získat 61 až 62 mandátů, tedy potřebnou parlamentní většinu.

Benjamin Netanjahu. Zdroj: Profimedia

Musk plánuje uživatelům ověřených účtů na Twitteru účtovat osm dolarů měsíčně

Miliardář Elon Musk uvedl, že uživatelé sociální sítě Twitter budou platit měsíčně osm dolarů (198 korun), pokud chtějí, aby se u jejich jména objevovala modrá ikona označující ověřený profil. Za použití tohoto zatržítka, používaného běžně u známých osobností, se nyní nic neplatí.

„Sílu lidem! Modré (tlačítko) za osm dolarů měsíčně," napsal na Twitteru Musk, který minulý týden dokončil převzetí stejnojmenné společnosti za 44 miliard dolarů. Uživatelé, kteří si za službu připlatí, budou mít podle něho přednost v odpovědích a vyhledávání.

Velvyslankyně ČR ve Švýcarsku a v Lichtenštejnsku Fialková náhle zemřela

Ve věku 55 let v úterý v Bernu náhle zemřela velvyslankyně České republiky ve Švýcarsku a v Lichtenštejnsku Kateřina Fialková. Oznámilo to ministerstvo zahraničí. Podle české diplomacie patřila Fialková po sametové revoluci k vůdčím osobnostem, které přivedly Česko do mezinárodních organizací, a byla také první vysoce postavenou Češkou v Severoatlantické alianci (NATO), kde pracovala v kabinetu generálního tajemníka George Robertsona.

Podle ministerstva patřila ke generaci českých diplomatů, která přivedla ČR do NATO a do EU, aby ji ukotvila v západním světě – v demokracii, vládě zákona, úctě k lidským právům a důstojnosti každého lidského života.

Miloš Vystrčil byl opětovně zvolen předsedou Senátu, neměl protikandidáta

Předsedou Senátu byl opětovně zvolen Miloš Vystrčil (ODS). Tak jako před dvěma lety neměl protikandidáta. Podobně jako v listopadu 2020 dostal v tajné volbě 73 ze 80 odevzdaných hlasů. Vystrčila nominoval senátorský klub ODS a TOP 09, který je se 36 členy nejsilnější frakcí v jednaosmdesátičlenném Senátu. Jeho znovuzvolení ocenil premiér a předseda občanských demokratů Petr Fiala.

„Budu dělat všechno pro to, aby Senát nadále byl důstojnou institucí, která hájí lidská práva a svobody a která je pojistkou české demokracie a našeho parlamentního zřízení,“ slíbil v krátké kandidátské řeči Vystrčil.

Tweet of the day