Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: V čínské provincii Sin-ťiang vypukly silné protesty kvůli covidovým uzávěrám

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě, nebo společnost jako takovou.

Date: neděle, 27. listopadu

Name day: Xenie

History: 27. listopadu 1895 podepsal Alfred Nobel svou poslední závěť a odkázal 31 milionů tehdejších švédských korun na fond každoročního oceňování vědeckých a jiných zásluh, z čehož pak vznikla Nobelova cena.

Situace na Ukrajině

  • Při ruském ostřelování jihoukrajinského města Cherson zahynulo včera 15 obyvatel, dalších 35 jich utrpělo zranění. Je mezi nimi i dítě. 
  • Vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk uvedl, že ruské vzdušné útoky na kritickou infrastrukturu Ukrajiny od 10. října zabily nejméně 77 civilistů a miliony dalších uvrhly do krajní nouze.

Ministerstvo vnitra do prezidentských voleb pustilo 9 z 21 uchazečů

Budoucím prezidentem se stane jeden z devíti kandidátů, které k volbám zaregistrovalo ministerstvo vnitra. Novinářům to oznámil náměstek ministerstva Petr Vokáč. Nechybí mezi nimi žádný z adeptů, které favorizují předvolební průzkumy. Při dvou předchozích přímých volbách hlavy státu si lidé mohli vybírat také z devíti kandidátů. Vnitro odmítlo dvanáct kandidátních listin pro nedostatky a jednu přihlášku pro její pozdní předložení.

Tchajwanská opozice vyhrála volby v Tchaj-peji, strana prezidentky neuspěla

Tchajwanská opoziční Národní strana (KMT) zvítězila v místních volbách v metropoli Tchaj-peji. Podle agentury Reuters jde o neúspěch pro prezidentku Cchaj Jing-wen a její Demokratickou pokrokovou stranu (DPP), která staví na odporu proti Číně. Prezidentka později oznámila, že z čela strany odstupuje.

Volby starostů, představitelů okresů a dalších místních činitelů se obvykle týkají lokálních problémů, jako jsou protipandemická opatření či kriminalita. Prezidentka však do voleb přinášela celostátní témata a uváděla, že svět sleduje, jak Tchaj-wan brání svou demokracii v době vojenské hrozby ze strany Číny. Opoziční strana KMT je stoupencem vstřícnějších vztahů s Pekingem, ačkoliv popírá, že by byla přímo pročínská. 

V čínské provincii Sin-ťiang vypukly silné protesty kvůli covidovým uzávěrám

V západočínské provincii Sin-ťiang, která do obecného povědomí vešla kvůli Pekingem utlačované muslimské menšině Ujgurů, vypukly kvůli přísné protipandemické politice čínské vlády silné protesty.

Podle videozáznamů, které se v pátek večer šířily na čínských sociálních sítích, davy lidí se vztyčenými pěstmi skandovaly mimo jiné „Ukončete uzávěru!“. Reuters tvrdí, že záběry ověřil a že pocházejí z Urumči, hlavního města provincie Sin-ťiang. Na jednom z neověřených videí pořádkové síly proti protestujícím zahájily palbu.

Tweet of the day