Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: V Burkině Faso vojáci svrhli prezidenta Damibu, o půlnoci se uzavřely hranice

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě, nebo společnost jako takovou.

Date: neděle, 2. října

Name day: Oliver, Olivia

History: 2. října 1924 podepsalo v Ženevě Ženevské protokoly, usnesení Společnosti národů o mírovém řešení mezinárodních konfliktů, 21 zemí světa.

Situace na Ukrajině 

  • Počet obětí raketového útoku na humanitární konvoj u jihoukrajinského Záporoží stoupl na 30, dalších 88 lidí je zraněných, uvedla policie.
  • Ukrajinská vojska nejspíše plně obklíčí či dobudou strategicky důležité město Lyman na východě Ukrajiny během nadcházejících 72 hodin, předpověděl americký Institut pro studium války.

Hurikán Ian dorazil k pobřeží Jižní Karolíny, vítr dosahoval rychlosti 136 km/h

Bouře Ian dorazila k pobřeží Jižní Karolíny jako hurikán prvního stupně z pěti s rychlostí větru 136 kilometrů v hodině. Bez proudu tak bylo podle monitorovacího serveru PowerOutage přes 180 tisíc odběratelů. Prezident Joe Biden proto na žádost guvernéra Henryho McMastera v Jižní Karolíně vyhlásil stav nouze. Na rozdíl od Floridy, kde Ian udeřil výrazně větší silou, úřady v Jižní Karolíně nevydaly plošné nařízení k evakuaci. Domovy ale opustili lidé v nejvíce rizikových záplavových oblastech.

V Burkině Faso vojáci svrhli prezidenta Damibu, o půlnoci se uzavřely hranice

V Burkině Faso včera vojáci svrhli prezidenta Paula-Henriho Damibu, který se v lednu dostal k moci rovněž převratem. Vojáci to oznámili v televizním projevu poté, co obsadili státní televizi a zablokovali přístup k úřadům. O půlnoci se navíc uzavřely pozemní i vzdušné hranice země, přestala platit ústava a byla rozpuštěna vláda, oznámili pučisté podle agentury AFP. Novou hlavou státu je podle vojáků Ibrahim Traoré, uvedla AP.

Z hlavní vojenské základny a v několika obytných čtvrtích v hlavním městě Ouagadougou se rozléhala těžká střelba, v blízkosti prezidentského paláce byl slyšet silný výbuch, uvedla s odkazem na své reportéry na místě agentura Reuters.

Předsedou Senátu může další dva roky být znovuzvolený Miloš Vystrčil za ODS

Dosavadní předseda Senátu Parlamentu České republiky Miloš Vystrčil (ODS) znovu obhájil mandát, ve funkci tak může zůstat další dva roky. V závěrečném kole na Jihlavsku porazil protikandidátku za ANO, Janu Nagyovou.

Doplnil, že zatím neví, zda bude pokračovat jako předseda Senátu, či jako řadový senátor.

Tweet of the day