Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: V Británii se hroutí vláda, kolem čtyřiceti poslanců rezignovalo

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě, nebo společnost jako takovou.

Date: čtvrtek, 7. července

Nameday: Bohuslava

Occasion: Mezinárodní den čokolády

History: 7. července 1991 skončila po podpisu Brionské deklarace Desetidenní válka o nezávislost Slovinska.

Situace na Ukrajině

  • Od začátku ruské invaze bylo na Ukrajině zabito 346 dětí, dalších 645 nezletilých utrpělo zranění, uvedla dnes ukrajinská generální prokuratura.
  • Ukrajinské armádě se podařilo odrazit ofenzivu ruských vojáků u Slovjansku a v Chersonské oblasti. 

Petr Fiala promluvil k Evropskému parlamentu

Premiér Petr Fiala představil Evropskému parlamentu vizi na dalších 6 měsíců českého předsednictví v Radě EU. Jako hlavní výzvy zmínil inflaci, nedostupnost energií a potravinovou krizi, přičemž tyto jevy spojoval s ruskou válkou proti Ukrajině. Uvedl také, že hlavním úkolem EU je zmírňovat dopady krizí na občany.

Z Johnsonovy vlády odešlo za 24 hodin téměř 40 britských poslanců

Za posledních 24 hodin rezignovalo ze svých postů téměř 40 poslanců vlády britského premiéra Borise Johnsona. Lavina započala úterní rezignací dvou ministrů. Ve Velké Británii sílí požadavky po demisi samotného premiéra, ten ale takový krok zatím odmítá.

Slovenská vládní strana Svoboda a solidarita oznámila vypovězení koaliční smlouvy

Menší slovenská vládní strana Svoboda a solidarita (SaS) oznámila, že vypovídá koaliční smlouvu. Vládní kaolice tak čelí další krizi. Strana SaS uvedla, že nechce nadále spolupracovat s ministrem financí Igorem Matovičem. Pokud nebude koalice do konce srpna přeskupena, podají čtyři ministři za SaS demisi.

Tweet of the day

Zdroje: ČTK, ČT24