Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Úřady v USA zveřejnily záběry ze zákroku policistů, který vedl k úmrtí Tyra Nicholse

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě, nebo společnost jako takovou.

Date: neděle, 29. ledna

Name day: Zdislava

History: 29. ledna 2013 byla v Česku ukončena metanolová aféra, která si vyžádala celkem 47 obětí.

Situace na Ukrajině

  • Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil v pravidelném večerním projevu situaci na frontě za krajně napjatou, zejména v Doněcké oblasti na východě země, kde ruské síly stupňují své útoky.
  • Několik spojeneckých zemí přislíbilo Ukrajině celkem 321 těžkých tanků.

Novým českým prezidentem byl zvolen generál ve výslužbě Petr Pavel

Novým českým prezidentem byl zvolen generál ve výslužbě Petr Pavel. Ve finále podle propočtů ČTK z průběžných volebních výsledků porazil bývalého premiéra a předsedu hnutí ANO Andreje Babiše, a to s 58,32 procenty.

Dosavadní prezident Miloš Zeman, který bude ve funkci do 8. března, dostal v roce 2018 ve 2. kole 51,36 procenta hlasů a v roce 2013 54,8 procenta. Volební účast byla letos 70,25 procenta. Před pěti lety to bylo 66,6 procenta, v roce 2013 59 procent.

Úřady v USA zveřejnily záběry ze zákroku policistů, který vedl k úmrtí Tyra Nicholse

Úřady amerického města Memphis zveřejnily obrazový materiál zachycující brutální zásah policistů ze 7. ledna, v jehož důsledku zemřel černošský řidič Tyre Nichols. Prokuratura tento týden v souvislosti s tímto případem obvinila z vraždy a dalších trestných činů pět policistů. V reakci na zveřejnění záběrů se v několika amerických městech demonstrovalo proti policejní brutalitě.

Nichols zemřel tři dny po zákroku v nemocnici. Americký prezident Joe Biden vyjádřil rozhořčení z „děsivého videozáznamu bití, které vedlo ke smrti Tyrea Nicholse“. Dodal, že Nicholsova rodina si zaslouží rychlé, úplné a transparentní vyšetření tohoto případu.

Páteční atentát v Jeruzalémě odsoudili Macron a Scholz

Francouzský prezident Emmanuel Macron a německý kancléř Olaf Scholz odsoudili páteční útok na synagogu v Jeruzalémě, při kterém zemřelo sedm věřících. Píše to agentura AFP. Své znepokojení vyjádřila i unijní diplomacie. V noci ohledně atentátu hovořil s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem americký prezident Joe Biden, který střelbu označil za útok na civilizovaný svět. Moskva vyzvala strany k maximální zdrženlivosti. Útok naopak uvítaly některé palestinské organizace, považují ho za reakci na izraelské zločiny na okupovaných územích, píše server The Jerusalem Post. Útok podpořilo i libanonské hnutí Hizballáh, napsala agentura Reuters. V souvislosti s útokem izraelské bezpečností síly zadržely 42 lidí a izraelská armáda posílila své stavy na Západním břehu Jordánu. Třináctiletý střelec včera v Jeruzalémě postřelil dva muže, uvedly agentury.

Zdroj: ČTK

Tweet of the day