Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Tálibán zakázal ženám pracovat pro humanitární organizace

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě, nebo společnost jako takovou.

Date: pondělí, 26. prosince

Name day: Štěpán, 2. svátek vánoční

History: 26. prosince 1991 rezignoval Michail Sergejevič Gorbačov na post prezidenta Sovětského svazu.

Situace na Ukrajině

  • Ruský prezident Vladimir Putin obvinil Západ, že se snaží pomocí ukrajinské krize rozdělit Rusko. Uvedl také, že Moskva je připravena jednat se všemi stranami zapojenými do konfliktu na Ukrajině, Kyjev a jeho západní spojenci prý ale rozhovory odmítají.

Na Štědrý den zemřelo na Ukrajině 16 lidí, podle Putina je Moskva připravena vyjednávat

Rusko je připraveno jednat se všemi stranami zapojenými do války na Ukrajině, prohlásil ruský diktátor Vladimir Putin a obvinil Kyjev a jeho západní spojence, že odmítají jednat.

Putin ve čtvrtek prohlásil, že Moskva bude usilovat o ukončení války a že to bude nevyhnutelně zahrnovat „nějaký druh jednání na diplomatické cestě“. Jeho komentáře přišly den po návštěvě prezidenta Volodymyra Zelenského v USA. Jen na Štědrý den zemřelo na Ukrajině v důsledku ruských útoků 16 lidí.

Tálibán zakázal ženám pracovat pro humanitární organizace

Tři velké nevládní organizace (NGO) zastavily svou činnost v Afghánistánu poté, co Tálibán zakázal ženám pro ně pracovat. Care International, Norská rada pro uprchlíky a Save the Children ve společném prohlášení uvedly, že nebudou moci pokračovat ve své práci bez svých zaměstnankyň. Nejnovější nařízení o nevládních organizacích přišlo jen několik dní poté, co Tálibán zakázal ženám navštěvovat univerzity.

Tálibán chce trestat v Afghánistánu podle práva šaría, povoleny jsou amputace i kamenování

by @yanhoechka

Sněhová bouře má ve Spojených státech už 28 obětí

Arktická bouře, která během vánočních svátků zachvátila většinu pevninské části USA, v neděli nadále sužovala severní město Buffalo ve státě New York, kde mráz táhnoucí se celou zemí vytvořil podle předpovědí „potenciální nebezpečí ohrožení života“.

V celé zemi bylo zaznamenáno 28 úmrtí způsobených počasím, přičemž úředníci varovali, že počet obětí pravděpodobně vzroste, protože „arktický vzduch, který obklopuje velkou část východních dvou třetin USA, se bude pomalu zmírňovat“.

Zdroje: ČTK, BBC, The Guardian, SkyNews

Tweet of the day