Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Tálibán vykonal první veřejnou popravu od převzetí moci v Afghánistánu

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě, nebo společnost jako takovou.

Date: čtvrtek, 8. prosince

Name day: Květoslava

History: 8. prosince 1980 byl v New Yorku zastřelen hudebník a člen kapely The Beatles John Lennon.

Situace na Ukrajině

  • Při ruském ostřelování města Kurachove v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny zemřelo osm lidí, oznámil včera na sociální síti Telegram zástupce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Kyrylo Tymošenko.
  • Hrozba jaderné války narůstá, uvedl včera ruský prezident Putin. Ruské jaderné zbraně jsou podle něj vyspělejší než ty, které mají ostatní mocnosti.

Viceprezidentka Argentiny byla odsouzena k šesti letům vězení za korupci

K šesti letům vězení kvůli korupci byla včera odsouzena argentinská viceprezidentka Cristina Fernández Kirchner. Soud jí také doživotně zakázal vykonávat veřejné funkce. Fernández, která byla v letech 2007 až 2015 argentinskou hlavou státu, se proti rozsudku může odvolat. V současnosti má navíc imunitu z pozice viceprezidentky, funkční období jí vyprší až příští rok v prosinci.

Případ se týká toho, že Fernández a její zesnulý manžel, někdejší prezident Néstor Kirchner, spřízněnému podnikateli ve stavebnictví udělovali veřejné zakázky bez vypsání výběrového řízení. Podle státního zastupitelství jeho firma získala 80 procent všech stavebních zakázek v regionu Santa Cruz. Část peněz z předražených zakázek pak získala Fernández s manželem. Stát tímto způsobem prý připravila asi o milion dolarů (asi 23,2 milionu korun).

Při raziích po celém Německu bylo zatčeno 25 extremistů podezřelých ze spiknutí s cílem svrhnout vládu

Při rozsáhlé razii v 11 německých spolkových zemích zatkla včera ráno policie 25 lidí patřících k extremistické pravicové skupině, která podle vyšetřovatelů plánovala převrat a ozbrojené útoky proti státu. Deník Bild uvedl, že vůdci skupiny byli člen německého šlechtického rodu a soudkyně a bývalá poslankyně za pravicově populistickou stranu Alternativa pro Německo (AfD). Skupina se podle agentury Reuters snažila o navázání kontaktů s Ruskem. Kreml však popřel, že by se skupinou měl cokoliv do činění. Zátahy, které německý ministr spravedlnosti Marco Buschmann označil za protiteroristickou operaci na obranu demokracie, se odehrály také v Itálii a Rakousku.

Tálibán vykonal první veřejnou popravu od převzetí moci v Afghánistánu

Tálibán včera nechal popravit muže odsouzeného za vraždu. Šlo o první veřejnou popravu od srpna 2021, kdy se islamistické hnutí v Afghánistánu znovu dostalo k moci. Oznámil to podle agentury AP mluvčí hnutí. Popravený Tadžmír byl k smrti odsouzen za pět let starou vraždu jiného muže, kterému údajně také ukradl motorku a telefon.

Poprava se odehrála v západoafghánské provincii Faráh před stovkami lidí a mnoha nejvyššími představiteli hnutí, uvedl mluvčí vlády Tálibánu. Rozhodnutí o popravě bylo podle něj schváleno třemi nejvyššími soudy v zemi a vůdcem hnutí Tálibán, Hajbatulláhem Achúndzádou.

Evropská komise schválila návrh na sjednocení pravidel pro uznávání rodičovství

Evropská komise ve středu navrhla nová pravidla, která mají zajistit, aby příbuzenské vztahy navázané v jednom členském státě EU byly uznávány kdekoli v Unii. Cílem návrhu je zajistit práva dětí, včetně práva na identitu a nediskriminaci, při jejich pohybu v rámci EU.

„All children should have the same rights irrespective of how they were conceived or born and of their type of family,“ uvedl při představení návrhu komisař pro spravedlnost Didier Reynders. Podle Komise se v současné době mohou přibližně 2 miliony dětí na celém kontinentu ocitnout v situaci, kdy jejich práva nejsou stejně dodržována kvůli rozdílům v právním uznávání rodičovství mezi 27 členskými státy.

Zdroj: ČTK, BBC, Euractiv

Tweet of the day