Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Světová atletika zakázala transgender sportovkyním startovat v ženských soutěžích

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě, nebo společnost jako takovou.

Date: sobota, 25. března

Name day: Marián

History: 25. března 1957 podepsali zástupci Francie, Německa, Itálie, Belgie, Lucemburska a Nizozemska v Římě Římské smlouvy a založili tak Evropské hospodářské společenství a Evropské společenství pro atomovou energii.

Situace na Ukrajině

  • Několik civilistů zahynulo při nočních ruských vzdušných útocích či ostřelování některých míst Ukrajiny. Informovaly o tom včera světové agentury a ukrajinská média. Ruský raketový útok na město Kosťantynivka v Doněcké oblasti si podle nich vyžádal nejméně tři lidské životy, při ostřelování Sumské oblasti zahynuli dva lidé, další zemřeli na jihu země.
  • Von der Leyen oznámila iniciativu pro návrat ukrajinských dětí unesených Ruskem. Únosy podle ní zcela ospravedlňují zatykač na Putina.

Světová atletika zakázala transgender sportovkyním startovat v ženských soutěžích

Světová atletika (WA) zakázala transgender ženám startovat v elitních ženských soutěžích, pokud prošly mužskou pubertou. O podobném kroku, který udělala loni mezinárodní plavecká federace, rozhodla rada WA. Na svém zasedání také zpřísnila dosud platné podmínky pro start atletek s odlišným sexuálním vývojem.

Čína tvrdí, že od firem nepožaduje, aby jí předávaly data ze zahraničí

Čína uvedla, že nikdy nepožadovala od žádné firmy, aby jí předávala data shromážděná v zahraničí. Mluvčí čínské diplomacie Mao Ning tak reagovala na čtvrteční výpověď šéfa TikToku Shou Zi Chewa před americkým kongresovým výborem ohledně ochrany osobních údajů uživatelů.

Cesta Karla III. do Francie kvůli protestům proti francouzské reformě odložena

Návštěva britského krále Karla III. ve Francii je odložena kvůli protestům proti reformě francouzského důchodového systému. Oznámil to Elysejský palác, podle něhož si včera ráno francouzský prezident Emmanuel Macron a britský král telefonovali. Britský panovník měl být na státní návštěvě Francie od nadcházející neděle do středy. Podle britské vlády o odklad požádal francouzský prezident. Ten naznačil, že návštěva by se mohla uskutečnit počátkem léta.

Ve Francii už stávkují i popeláři, Paříž je plná odpadků a krys

@eevelka

Český rozhlas plánuje čtyři rozhovory s prezidentem ročně

Podle Deníku N se Pražský hrad nakonec dohodl s Českým rozhlasem na čtyřech rozhovorech s prezidentem ročně. Hrad momentálně čelí kritice ohledně podcastu s Michalem Půrem, šéfredaktorem serveru Info.cz z mediální skupiny Daniela Křetínského a Patrika Tkáče.

Hradu jsme sdělili, že máme zájem o čtyři rozhovory s prezidentem za rok, které by reagovaly na aktuální zpravodajské dění,“ potvrdil Deníku N mluvčí rozhlasu Jiří Hošna. „Načasování by mělo vyplývat z jejich zpravodajské potřeby ve vysílání, nebylo by dáno nějakým předem stanoveným časovým úsekem,“ upřesnil.

Zdroj: ČTK, Deník N

Tweet of the day