Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla
Zdroj: Notability

SPOTLIGHT: Svět dnes slaví Den Země

Den Země 2024, jednání Erdogana s vůdcem Hamásu a cesta Blinkena do Číny.

Datum: pondělí, 22. dubna
Svátek: Evženie

Dnes se slaví Den Země

Každý rok se 22. dubna slaví Den Země. Jedná se o příležitost oslavovat planetu a její rozmanitost. Zároveň jde ale také o připomínku toho, že jako lidstvo čelíme ekologickým hrozbám a změně klimatu a že pro boj s nimi neděláme dostatek.

Udržitelnost je hot!

@eevelka

Den Země se poprvé konal v roce 1970 a v dnešní době s sebou nese nespočet doprovodných akcí, které se na podporu životního prostředí snaží upozornit. Při letošních oslavách Dne Země chejí malajské organizace uspořádat největší úklid v historii Dne Země. Ostrov Penang, hlavní ostrov země, je v důsledku turistického ruchu výrazně znečištěn plasty. Podle organizátorů se úklidu pláží a lesů v zemi zúčastní nejméně 100 000 lidí. Vysadí také více než 1 milion stromů.

Taky se stalo: 

Zemřel zpěvák a herec Josef Laufer, bylo mu 84 let

V sobotu večer zemřel po dlouhé nemoci zpěvák a herec Josef Laufer. Interpretovi hitu Sbohem, lásko, já jedu dál bylo 84 let. Informaci webu Blesk.cz o zpěvákově úmrtí potvrdil ČTK producent Oldřich Lichtenberg, kterému ji sdělila zpěvákova dcera Ester. Poslední čtyři roky strávil Laufer v nemocnici v umělém spánku po operaci srdeční chlopně.

Erdogan jednal s vůdcem Hamásu o příměří v Gaze a humanitární pomoci

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v neděli v Istanbulu jednal s vůdcem palestinského teroristického hnutí Hamás Ismáílem Haníjou. Hovořili mimo jiné o snaze dosáhnout příměří v Pásmu Gazy a o dodávkách humanitární pomoci na toto zdevastované území, na kterém vede Izrael proti Hamásu válku v odvetě za jeho říjnový teroristický útok. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na státní televizní a rozhlasovou stanici TRT. Turecká hlava státu po jednání s politickým šéfem skupiny, kterou Izrael, USA i EU považují za teroristickou organizaci, také vyzvala Palestince k jednotě.

Ministr zahraničí USA Blinken příští týden odcestuje na třídenní návštěvu Číny

Americký ministr zahraničí Antony Blinken příští týden odcestuje na třídenní návštěvu Číny, aby se svým čínským protějškem a dalšími vedoucími představiteli jednal o napětí na Blízkém východě, agresi Ruska na Ukrajině, situaci v Jihočínském moři i dalších tématech. Uvedlo to podle agentur americké Ministerstvo zahraničí. Blinken během svého pobytu Peking zejména vyzve k omezení podpory, kterou poskytuje ruskému vojenskému průmyslu, řekl vysoce postavený zdroj agentury Reuters.

Zdroj: ČTK