Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Švédsko v NATO, premiérka Francie a pražské derby

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě, nebo společnost jako takovou.

Date: pondělí, 16. května

Name day: Přemysl

Occasion: Evropský den Slunce

History: 16. května 1929 se v Hollywoodu poprvé udělovaly Oscary.

Situace na Ukrajině

  • Ukrajinští vojáci dosáhli severně od Charkova ruské hranice – na místě symbolicky vztyčili hraniční sloup.
  • Britské ministerstvo obrany ráno informovalo, že Bělorusko přesouvá k ukrajinské hranici své speciální jednotky.
  • McDonald's po 32 letech opouští Rusko. Řetězec fastfoodů v pondělí uvedl, že zahájil proces prodeje svého ruského podniku, který zahrnuje 850 restaurací, které zaměstnávají 62 000 lidí.
  • Plány na přijetí Finska a Švédska do NATO jsou problém, prohlásil dnes podle agentury Reuters ruský prezident Vladimir Putin. Rusko by muselo reagovat, pokud by Severoatlantická aliance chtěla do těchto zemí rozšiřovat vojenskou infrastrukturu, upozornil.
  • ❗️Švédsko se rozhodlo oficiálně požádat o členství v Severoatlantické alianci. Ve Stockholmu to dnes oznámila premiérka Magdalena Andersson.

Švédsko se rozhodlo oficiálně požádat o členství v NATO

Švédská premiérka Magdalena Andersson dnes ve Stockholmu oznámila, že se země rozhodla oficiálně zažádat o členství v Severoatlantické alianci. Její přijetí by údajně nemělo trvat déle než rok. Dosud neutrální Švédsko tak následuje Finsko, které včera podniklo stejný krok. Obě země se k členství v NATO rozhodly po ruské invazi na Ukrajinu.

Novou francouzskou premiérkou se stane Élisabeth Borne

Na postu francouzského premiéra vystřídá Jeana Castexe dosavadní ministryně práce Élisabeth Borne, která se tak stane teprve druhou ženou v této funkci. Jean Castex podal dnes odpoledne demisi, úřad zastával od roku 2020. Ve Francii je zvykem, že se začátkem mandátu nového prezidenta podává dosavadní vláda demisi.

Volby v Severním Porýní-Vestfálsku vyhráli konzervativci

Včerejší volby v nejlidnatější spolkové zemi Německa, Severním Porýní-Vestfálsku na západě země, vyhrála s 35 % konzervativní Křesťanskodemokratická unie (CDU), strana současného premiéra Hendrika Wüsta. Na druhém místě skončila za CDU sociální demokracie (SPD).

Olaf Scholz, hlava SPD. Zdroj: Profimedia

Sparta vyhrála v derby nad Slavií 2:1

V závěrečném zápase ligové sezóny vyhráli fotbalisté Sparty v pražském Edenu nad Slavií 2:1. Letenský tým se tak v soutěži umístil na třetím místě, Slavisté skončili na místě druhém se sedmibodovým odstupem za první Plzní. Za Spartu skórovali ve včerejším zápase Tomáš Čvančara a Adam Hložek.

Čeští hokejisté prohráli na MS se Švédskem 3:5

Po počáteční výhře nad týmem Velké Británie včera čeští hokejisté na mistrovství světa ve Finsku prohráli s výběrem Švédska 3:5. První branku zápasu zaznamenal český útočník David Krejčí, i přes další dva góly Tomáše Kundrátka a Matěje Blümela ale česká reprezentace na tým Švédska nestačila. V úterý v 15:20 se Česko utká s Rakouskem.

Zdroje: ČTK, ČT24