Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Střelba v USA, Finsko v NATO a ukrajinská Eurovize

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě, nebo společnost jako takovou.

Date: neděle, 15. května

Name day: Sofie, Žofie

Occasion: Mezinárodní den rodiny

History: 15. května 1918 skončila finská občanská válka, při níž zemřelo během čtyř měsíců 37 tisíc Finů.

Situace na Ukrajině

  • Ruská agrese ohrožuje svobodu zemí NATO, alianci je proto třeba posílit politicky i vojensky, řekla šéfka německé diplomacie Baerbock.
  • Česko dosud vydalo ukrajinským uprchlíkům zhruba 342 300 víz dočasné ochrany.
  • Rusko ve válce nedosáhlo svých strategických cílů a konflikt nepokračuje podle plánů Moskvy, uvedl Stoltenberg.
  • Rusko už pravděpodobně utrpělo ztráty ve výši jedné třetiny pozemních bojových sil, které vyčlenilo v únoru pro invazi, uvedlo britské ministersvo obrany.
  • Česko podle ministra zahraničí Lipavského podpoří vstup Finska do NATO.
  • ❗️Švédská vládní sociálně demokratická strana podpořila vstup země do NATO. Oficiální žádost by měla následovat během několika dní.

Finsko podá přihlášku do NATO

Finský prezident i premiérka dnes potvrdili, že země požádá o vstup do Severoatlantické aliance. Žádost o členství by měla být alianci předána příští týden po tom, co ji schválí finský parlament. Dosud neutrální Finsko se podobně jako Švédsko více naklonilo členství v NATO poté, co začala ruská invaze na Ukrajinu. Český ministr zahraničí Jan Lipavský uvedl, že Česká republika krok Finska plně podpoří.

Ve státě New York se střílelo v supermarketu, nejméně 8 lidí zemřelo

Ve městě Buffalo v americkém státě New York zemřelo včera nejméně 8 lidí po tom, co došlo ke střelbě v supermarketu. Další tři byli údajně zraněni. Policie pachatele zadržela, nicméně se ukázalo, že jím je teprve osmnáctiletý mladík, který celou tragédii streamoval na Twitchi.

Více se o události dočteš v článku!👇

Mladý Američan zastřelil v obchodě 10 lidí, své řádění streamoval na Twitchi

by @yanhoechka

Vítězem Eurovize se stala ukrajinská skupina Kalush Orchestra

V letošním ročníku mezinárodní soutěže Eurovize zvítězila ukrajinská skupina Kalush Orchestra se svou písní Stefania. Favoritem byla po celou dobu konání soutěže, a to především kvůli ruské invazi na Ukrajinu. I přesto, že píseň Stefania vznikla původně jako pocta matce frontmana skupiny, během války na Ukrajině dostala úplně jiný, národní význam. Vždycky najdu cestu domů, i když jsou všechny cesty zničené, zpívá se v ní. Prezident Zelenský slíbil, že příští ročník soutěže se bude konat v obnoveném Mariupolu.

Schick bude chybět v Lize národů

Patrik Schick, útočník německého Leverkusenu, jde v pondělí na operaci pravého třísla a vrátí se až na začátek týmové letní přípravy na konci června. Bude tak české reprezentaci chybět ve čtyřech červnových zápasech Ligy národů.

Zdroj: Profimedia

Zdroje: ČTK, ČT24