Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Sněmovna reprezentantů USA odložila schválení zákona o manželství osob stejného pohlaví

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě, nebo společnost jako takovou.

Date: středa, 7. prosince

Name day: Ambrož, Benjamín

History: 7. prosince 1941 napadlo Japonsko 353 letadly americký přístav Pearl Harbor na Havaji.

Situace na Ukrajině

  • Rusko se snaží udržet dobytá území na východě a jihu Ukrajiny, ve směru na Bachmut a Avdijivku útočí na ukrajinské síly. Ruské pozemní jednotky v tom podporuje letectvo, uvedl včera ukrajinský generální štáb v pravidelném ranním hlášení.
  • Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navštívil Slovjansk na východě Ukrajiny. Město se nachází zhruba 40 kilometrů od Bachmutu, kde se momentálně odehrávají největší boje mezi ruskými a ukrajinskými jednotkami z celého Donbasu. 

EU v Tiraně potvrdila perspektivu členství západního Balkánu, řekl Fiala

Evropská unie na včerejším summitu v albánské Tiraně potvrdila závazek perspektivy členství pro všechny státy západního Balkánu. Po vrcholné schůzce to řekl novinářům český premiér Petr Fiala. Lídři zemí EU a vysocí unijní představitelé na summitu se státy západního Balkánu v Tiraně také zdůraznili nutnost pokračování reforem prováděných těmito žadateli o členství. V závěrečné deklaraci z Tirany rovněž označili za důležitou podporu společné unijní zahraniční a bezpečnostní politiky, včetně sankcí proti Rusku.

Maďarsko vetovalo pomoc EU pro Ukrajinu

Maďarsko v úterý vetovalo půjčku Evropské unie ve výši 18 miliard eur (19 miliard dolarů) pro Ukrajinu, jeho spor s EU kvůli podkopávání demokracie totiž pokračuje a ostatních 26 členských států odkládá rozhodnutí o uvolnění miliardové pomoci Budapešti. Členské země tak budou Ukrajinu financovat jiným způsobem.

Sněmovna reprezentantů USA odložila schválení zákona o manželství osob stejného pohlaví

Schválení návrhu zákona na federální ochranu manželství osob stejného pohlaví, který má podporu zastánců LGBTQ+ i náboženských skupin, bylo ve Sněmovně reprezentantů USA odloženo. Původně se očekávalo, že návrh zákona bude projednán a schválen celou Sněmovnou v úterý. Nyní se očekává, že bude připojen k nesouvisejícímu návrhu zákona o obraně, který vyjednavači Sněmovny reprezentantů a Senátu stále projednávají.

Zdroje: ČTK, Reuters

Tweet of the day