Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Slovenské obyvatelstvo vybírá peníze pro Ukrajinu a vzdoruje tak vládě, která zemi podpořit nechce

Slovenská sbírka pro Ukrajinu, přírodovědná gramotnost na českých školách a vrácení Arménií okupovaných vsí Ázerbájdžánu.

Datum: neděle, 21. dubna
Svátek: Rostislav

Slovenské obyvatelstvo vybírá peníze pro Ukrajinu, vzdoruje tak vládě, která Ukrajinu podpořit nechce

Akce pod názvem Když ne vláda, posíláme my byla organizátorstvem zahájena v úterý a má za cíl vybrat peníze na podporu Ukrajiny. Důvodem je to, že kabinet slovenského premiéra Roberta Fica se do českého programu nákupu munice pro Ukrajinu zapojit nehodlá.

Za necelé čtyři dny od spuštění veřejné sbírky na podporu české iniciativy nákupu munice pro Ukrajinu vybrali její organizátoři na Slovensku více než 2,6 milionu eur. Původní cíl kampaně přitom byl posbírat milion eur.

Taky se stalo: 

Minimální úrovně přírodovědné gramotnosti nedosahuje pětina prváků na SŠ

Ani minimální úrovně přírodovědné gramotnosti nedosahuje asi pětina žáků prvních ročníků středních škol. Mají zásadní problémy s řešením i těch nejjednodušších přírodovědných úloh. Jen minimální úrovně přírodovědné gramotnosti zároveň dosahuje 29 procent testovaných žáků. Vyplývá to z tematické zprávy České školní inspekce, která testovala přírodovědné znalosti studentů prvních ročníků středních škol v prvním pololetí školního roku 2022/2023. Cílem bylo podle inspekce zjistit, jakou úroveň znalostí mají děti, které aktuálně dokončily základní vzdělávání.

Budeme dále bojovat, řekla Navalná při převzetí ceny za svobodu médií

Julija Navalná, vdova po ruském opozičním předákovi Alexeji Navalném, v pátek dostala Cenu za svobodu médií. Převzala ji v Bavorsku na Summitu Ludwiga Erharda, vrcholném setkání německých politiků a zástupců hospodářství, které je pojmenované po bývalém německém spolkovém kancléři a ekonomovi. Navalná zdůraznila v děkovné řeči svůj úmysl nadále vytrvat v boji proti represím, kterými svírá režim prezidenta Vladimira Putina ruskou společnost i svobodu slova a médií, píše agentura DPA.

Arménie souhlasí s vrácením čtyř okupovaných vsí Ázerbájdžánu

Arménie souhlasila s tím, že vrátí Ázerbájdžánu čtyři strategicky umístěné vesnice, které okupuje od počátku 90. let minulého století, oznámil v sobotu mluvčí ázerbájdžánské diplomacie. Arménie přitom počítá s tím, že po předání čtyř obcí klesne bezpečnostní riziko v oblasti, uvedl úřad arménského premiéra podle agentury Armenpress. Jerevan také hodlá usilovat o vrácení jedné arménské obce, kterou ázerbájdžánské síly ovládly rovněž v 90. letech v době krvavé války o horskou enklávu Náhorní Karabach, obývanou v té době převážně Armény.

Zdroj: ČTK