Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Slovenská vláda zůstane po svém pádu zatím v úřadu, ale s omezenými pravomocemi

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě, nebo společnost jako takovou.

Date: sobota, 17. prosince

Name day: Daniel

History: 17. prosince 1989 byl ve Spojených státech odvysílán první díl seriálu Simpsonovi.

Situace na Ukrajině

  • Protivzdušná obrana sestřelila 60 ze 76 střel, které na Ukrajinu vystřelila ruská armáda, uvedl náčelník ukrajinského generálního štábu Zalužnyj.
  • Při ostřelování východoukrajinské obce Lantrativka ukrajinskými silami zemřelo 11 lidí, přibližně 20 lidí bylo zraněno a osud dalších dvou desítek osob je neznámý, tvrdí ruská agentura TASS, která se odvolává na místní záchranné složky. 

Summit EU přiznal Bosně a Hercegovině status kandidáta členství v unii

Prezidenti a premiéři států Evropské unie schválili udělení statusu kandidátské země Bosně a Hercegovině. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Charlese Michela. Balkánská země se tak šest let po oficiální žádosti o vstup do evropského bloku stala osmým státem, který je v současnosti kandidátem členství.

Udělení kandidátského statusu třímilionové etnicky rozdělené zemi navrhla Evropská komise před dvěma měsíci, když informovala o postupu náležitých reforem v zemích usilujících o vstup do EU. Brusel přitom posun spojil s požadavky týkajícími se posílení státních institucí nebo svobody médií.

Haagský tribunál pro Kosovo poslal na 26 let do vězení bývalého velitele UÇK

Haagský zvláštní tribunál pro válečné zločiny v Kosovu (KSC) usvědčil a poslal na 26 let do vězení bývalého velitele povstalecké Kosovské osvobozenecké armády (UÇK) Saliha Mustafu. Jde o první verdikt, který tento tribunál vynesl. Podle agentury Reuters odsouzený řídil věznici využívanou k mučení během konfliktu z let 1998 a 1999, kdy kosovští povstalci bojovali za nezávislost na Srbsku.

Tribunál „vás odsuzuje k výjimečnému trestu 26 let vězení“, oznámila podle agentury AFP soudkyně Mappie Veldt-Foglia Mustafovi, který byl uznán vinným zejména za mučení a vraždy spáchané v roce 1999 na vězněných Albáncích podezřívaných ze spolupráce se Srby. Zločiny se staly v tehdejším zadržovacím zařízení v obci Zlaš (Zllash) přibližně 12 kilometrů východně od kosovské metropole Prištiny.

EU pohrozila Twitteru sankcemi kvůli zablokování účtů novinářů

Evropská unie pohrozila společnosti Twitter sankcemi kvůli tomu, že zablokovala několika novinářům účty na své sociální síti. Místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová označila krok firmy Elona Muska za znepokojivý. Tvrdě ho kritizuje také Německo, podle něhož není možné svobodu tisku libovolně zapínat a vypínat. Výhrady má i Británie.

Jourová na Twitteru zprávy o „svévolném pozastavení“ účtů novinářů označila za znepokojivé. Připomněla, že dodržování svobody médií vyžadují zákony sedmadvacítky, čehož by si měl být Musk vědom. „Existují červené linie. A brzy sankce,“ napsala také.

Slovenská vláda zůstane po svém pádu zatím v úřadu, ale s omezenými pravomocemi

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová včera odvolala vládu premiéra Eduarda Hegera, které sněmovna ve čtvrtek vyslovila nedůvěru. Hegerův kabinet podle ústavy zůstane v úřadu až do jmenování nové vlády, ovšem s omezenými pravomocemi. Čaputová současně vybídla politiky k dohodě o uspořádání předčasných voleb v prvním pololetí příštího roku. V řádném termínu by se volby konaly v únoru 2024.

Dosluhující vláda přichází o možnost rozhodovat například o zásadních opatřeních k zajištění hospodářské a sociální politiky země či o zásadních otázkách vnitřní a zahraniční politiky. Souhlas hlavy státu bude nezbytný k rozhodování vlády o záležitostech, u nichž kabinetu kompetence nepřiznává přímo ústava, ale zákony, a také při jmenování nebo odvolávání některých vysokých úředníků.

Zdroj: ČTK

Tweet of the day