Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Slovenská prezidentka jmenuje úřednickou vládu, povede ji ekonom Ódor

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě, nebo společnost jako takovou.

Date: pondělí, 8. května

Name day: Den vítězství

History: 8. května 1912 bylo v kalifornském Hollywoodu založeno americké filmové studio Paramount Pictures.

Situace na Ukrajině

  • Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov v sobotu uvedl, že dopisem požádal ruského prezidenta Vladimira Putina, aby jeho bojovníky poslal do ukrajinského Bachmutu místo žoldnéřů z Wagnerovy skupiny. 
  • Ukrajina zaútočila více než deseti drony na Ruskem anektovaný Krym, uvedla včera agentura Reuters s odvoláním na Moskvou dosazenou správu na tomto ukrajinském poloostrově.

Tisíce lidí na západě Kanady musely opustit své domovy kvůli požárům

Tisíce lidí na západě Kanady musely v sobotu opustit své domovy kvůli mnoha požárům v provincii Alberta, která vyhlásila stav nouze, a záplavám v provincii Britská Kolumbie. Informovala o tom agentura Reuters. Premiérka Alberty Danielle Smithová situaci označila za bezprecedentní.

V Albertě hoří více než 100 požárů, kvůli nimž se muselo evakuovat přes 25 000 lidí. Mezi nejzasaženější oblasti patří region Little Red River Cree Nation na severu provincie, kde už plameny zničily 20 domů a také policejní stanici. Dalších 7000 lidí opustilo své domovy v Drayton Valley, které leží asi 140 kilometrů západně od metropole Edmontonu. V edmontonském výstavišti je ubytováno více než 1000 evakuovaných osob a ve městě High Level bylo curlingové hřiště přeměněno na dočasný úkryt. Obyvatelé Edsonu, kde žije přes 8000 lidí, byli vyzváni, aby okamžitě opustili město.

Slovenská prezidentka jmenuje úřednickou vládu, povede ji ekonom Ódor

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová necelých pět měsíců před konáním předčasných voleb oznámila, že po 14. květnu jmenuje vládu odborníků. V jejím čele bude dosavadní viceguvernér slovenské centrální banky (NBS) Ľudovít Ódor. Čaputová to řekla novinářům. Dosluhující premiér Eduard Heger, jehož menšinovému kabinetu sněmovna loni v prosinci vyslovila nedůvěru, dal svou funkci včera dopoledne k dispozici. S hlavou státu se neshodl na postupu při řešení situace po rezignaci dvou ministrů.

Ve věku 97 let v Praze zemřela herečka a operní pěvkyně Soňa Červená

Ve věku 97 let včera v Praze zemřela herečka a operní pěvkyně Soňa Červená. Po své emigraci z totalitního Československa v 60. letech zpívala ve významných světových operních domech. V San Francisku byla rekordních 11 sezon. Mimořádné výkony podávala v operách Richarda Wagnera a Leoše Janáčka. Její nejslavnější rolí byla Carmen. Tu zpívala na předních světových scénách více než stopadesátkrát. ČTK o tom informoval mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk.

Soňa Červená. Zdroj: Profimedia

Zdroj: ČTK

Tweet of the day