Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Školní maturitu by mohla nahradit komplexní absolventská práce

Absolventské práce místo školních maturit, nový generální tajemník NATO a pobyt Justina Timberlakea ve vazbě. To jsou nejdůležitější zprávy dne.

Datum: středa, 19. června
Svátek: Leoš

Školní maturitu by mohla nahradit komplexní absolventská práce

Školní maturitu by mohla nahradit takzvaná komplexní absolventská práce s obhajobou. Zejména u odborných studijních oborů s maturitou by změna mohla umožnit provázání závěrečné zkoušky s praxí. Přinést by to mohla novela školského zákona, kterou chce ministerstvo předložit do konce měsíce. Novelizovat chce ministerstvo i zákon o vysokých školách, upravit by se mělo postavení Národního akreditačního úřadu. Plánované legislativní změny představili ministr školství Mikuláš Bek (STAN) a jeho náměstek Jiří Nantl (ODS).

Komplexní absolventská práce by podle Nantla byla formou školní části maturitní zkoušky. „Jednotlivé předměty by se neověřovaly odděleně klasicky, ale prostě tím, že by ten student prokázal schopnost provázat schopnosti a dovednosti v jedné práci," řekl. Novela by zároveň podle něj měla přinést možnost nahradit školní zkoušku nebo její část mezinárodně uznávaným certifikátem. Tuto možnost mají nyní studenti u zkoušky z cizího jazyka, podle Nantla by se mohla týkat například i IT dovedností. Využití možností v dané škole by záviselo na řediteli školy.

Taky se stalo:

Televize NOS: Novým šéfem NATO se stane Rutte

Novým generálním tajemníkem Severoatlantické aliance (NATO) se stane končící nizozemský premiér Mark Rutte, uvedl v úterý server nizozemské televize NOS. Rutteho protikandidát, rumunský prezident Klaus Iohannis, se kandidatury vzdá. Končící šéf aliance Jens Stoltenberg označil Rutteho za velmi silného kandidáta a poznamenal, že výběr nového generálního tajemníka je velmi blízko završení.

Severokorejští vojáci překročili demarkační linii, tvrdí Soul

Desítky severokorejských vojáků překročily demarkační linii na hranici s Jižní Koreou. Píše to agentura AFP s odkazem na prohlášení jihokorejské armády. Jihokorejští vojáci reagovali na překročení demarkační linie varovnými výstřely. Podle velení jihokorejské armády jiné severokorejské vojáky v dalším incidentu zranil či zabil výbuch min v demilitarizovaném pásmu.

Zpěvák Timberlake je obviněn z řízení pod vlivem, po krátké vazbě ho propustili

Americký zpěvák a herec Justin Timberlake v úterý strávil několik hodin ve vazbě, když jej na newyorském Long Islandu zadrželi pro podezření, že řídil auto pod vlivem alkoholu. Už byl předveden před soud, který jej po úvodním jednání propustil na svobodu, uvádí americká média.

Zdroj: ČTK