Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Severní Korea odpálila východním směrem balistickou střelu

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě, nebo společnost jako takovou.

Date: pondělí, 26. září

Name day: Andre

History: 26. září 1984 souhlasilo Spojené království Velké Británie a Severního Irska s předáním Hongkongu Číně.

Situace na Ukrajině 

  • Rusové opět zaútočili pomocí sebevražedných bezpilotních letounů na přístavní město Oděsa. Administrativní budova v centru města byla zasažena třikrát, uvedl s odkazem na mluvčího správy Oděské oblasti Serhije Bratčuka ukrajinský server Kyiv Independent. 
  • V důsledku ukrajinského raketového útoku v Chersonu na jihu Ukrajiny zemřeli dva lidé, jedním z nich je bývalý ukrajinský poslanec Oleksij Žuravko. 

Severní Korea odpálila východním směrem balistickou střelu

Severní Korea v noci na včerejšek odpálila balistickou střelu krátkého doletu směrem k Japonskému moři na východ od Korejského poloostrova. Podle agentury Reuters to uvedl jihokorejský Společný sbor náčelníků štábů (JCS). Od začátku roku Severní Korea uskutečnila řadu raketových testů, čímž porušuje rezoluce OSN.

Japonský premiér Fumio Kišida uvedl, že Tokio „dělá vše pro to“, aby shromáždilo informace o severokorejském odpalu a potvrdilo bezpečnost lodí a letadel, ačkoli bezprostředně nebyly hlášeny žádné škody.

Zeman: Česko by mělo přijímat Rusy prchající před mobilizací

Česká republika by měla přijímat Rusy prchající před mobilizací. V pořadu Partie Terezie Tománkové v televizi CNN Prima News to včera řekl prezident Miloš Zeman. Člověk, který prchá z Ruska, není bezpečnostní riziko, uvedl.

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) ve čtvrtek ČTK sdělil, že Rusové, kteří ze země utíkají kvůli tomu, že se chtějí vyhnout mobilizaci, nesplňují v ČR podmínky pro udělení humanitárního víza. Ruský prezident Vladimir Putin ve středu vyhlásil částečnou mobilizaci.

Zdroj: Profimedia

Italové rozhodují o složení nového parlamentu, šanci zvítězit má pravice

 Italové dnes v předčasných volbách rozhodují o složení nového parlamentu. Největší šanci na úspěch má blok pravicových stran, který by podle některých odhadů mohl získat většinu mandátů. Vůdkyně pravicových Bratrů Itálie Giorgia Meloni by se pak mohla stát první italskou premiérkou. 

Pravicové strany Italům slibují prosazování národních zájmů v Evropské unii, striktnější politiku proti migraci, větší podporu rodinám a porodnosti, ale i snížení daňové zátěže živnostníků. Nejsilnější soupeř, středolevá Demokratická strana, chce pokračovat v práci, kterou započal kabinet premiéra Maria Draghiho.

Zveřejňování předvolebních průzkumů je dva týdny před volbami zakázáno, podle těch posledních byla mezi voliči nejpopulárnější právě strana Bratři Itálie. Italové by si tak mohli zvolit první krajně pravicovou vládu od konce druhé světové války.

Tweet of the day