Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: S požárem u Bordeaux bojuje 1100 hasičů, stále ho nemají pod kontrolou

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě, nebo společnost jako takovou.

Date: pátek, 12. srpna

Name day: Klára

Occasion: Mezinárodní den mládeže

History: 12. srpna 1908 zkonstruoval Henry Ford první auto z řady Model T.

Situace na Ukrajině

  • Řetězec restaurací rychlého občerstvení McDonald's v nadcházejících měsících plánuje znovu otevřít své provozovny na Ukrajině. Začne v Kyjevě.
  • Německý kancléř Scholz přislíbil Ukrajině další pomoc v obraně proti ruské invazi a zopakoval, že zodpovědný za válku je ruský prezident Putin.
  • Dodávky ruské ropy ropovodem Družba do Maďarska se v noci obnovily, oznámila to dnes maďarská vláda. Přeprava ropy jižní větví Družby se před týdnem přerušila kvůli problémům s úhradou poplatků za tranzit ropy přes Ukrajinu. 

S požárem u Bordeaux bojuje 1100 hasičů, stále ho nemají pod kontrolou

Lesní požár u francouzského Bordeaux, který se rozhořel v úterý odpoledne, už pohltil 6800 hektarů vegetace a nadále se rozšiřuje. S plameny bojuje 1100 hasičů, oheň ale stále ještě nemají pod kontrolou, a na jihozápad Francie proto míří další posily, včetně pomoci ze zahraničí.

Do departementu Gironde dnes krátce před polednem dorazili premiérka Élisabeth Borneo a ministr vnitra Gérald Darmanin. Po celé zemi podle Macrona s ohněm aktuálně bojuje „10 000 hrdinů".

Babiš možná oznámí rozhodnutí ohledně kandidatury na prezidenta 28. října

Předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš možná oznámí své rozhodnutí ohledně prezidentské kandidatury 28. října. Řekl to na mítinku v Žižicích na Kladensku. Na konci června přitom novinářům při návštěvě Karlovarského kraje Babiš řekl, že plánuje oznámit své rozhodnutí 4. listopadu.

Ještě před červnovým vyjádřením Babiš tvrdil, že případnou kandidaturu na post hlavy státu oznámí v září. Bývalý ministerský předseda také nebude pro kandidaturu sbírat podpisy občanů, jak původně říkal. Pokud se rozhodne kandidovat, spolehne se na podpisy poslanců. Těch je potřeba 20 a ANO má v Poslanecké sněmovně 72 křesel. 

Zdroj: Profimedia

KLDR ohlásila vítězství proti covidu a naznačila, že ho prodělal i Kim

Severokorejský vůdce Kim Čong-un ohlásil vítězství v boji proti koronaviru a nařídil, aby byla zrušena nepřísnější protiepidemická opatření, která byla zavedena v květnu. Jeho sestra uvedla, že se vůdce potýkal s horečkami, čímž poprvé naznačila, že prodělal covid-19. Z rozšíření nákazy v KLDR přitom obvinila Jižní Koreu a pohrozila „smrtící odvetou". 

Severní Korea, zřejmě i kvůli nedostatku testů, nesdělila, kolik případů covidu-19 se v zemi potvrdilo. Místo toho denně hlásila počty pacientů s horečkou, kterých bylo celkem asi 4,77 milionu.

Tweet of the day