Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Rusko nasadí na frontové linie své války na Ukrajině hudebníky

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě, nebo společnost jako takovou.

Date: pondělí, 19. prosince

Name day: Ester

History: 19. prosince 1945 vyšlo první číslo časopisu Mateřídouška.

Situace na Ukrajině

  • Na ministerstvu zahraničí vzniká oddělení, které se bude věnovat českým sankcím vůči Rusku.
  • Ukrajinští obránci za sobotu odrazili ruské útoky u více než 15 obcí na východě země včetně Bachmutu v Doněcké oblasti.

Tuniská opozice po parlamentních volbách vyzvala prezidenta k odchodu z funkce

Opoziční Fronta národní spásy v Tunisku (NSTF) vyzvala tuniského prezidenta Kaíse Saída k odchodu z funkce. Prezident podle ní po parlamentních volbách s účastí pod 9 procent ztratil legitimitu. Informovala o tom agentura Reuters.

Většina opozičních politických stran parlamentní volby v Tunisku bojkotovala. Hlasování podle nich bylo pouze vyvrcholením prezidentovy snahy o přechod k vládě jednoho muže v severoafrické zemi, která se diktatury zbavila v roce 2011. Volební účast podle předběžných údajů volební komise činila pouze 8,8 procenta.

Volební model STEM: První kolo by vyhrál Babiš, druhá by byla Nerudová, třetí Pavel

První kolo volby hlavy státu by při volební účasti 65 procent vyhrál bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) s výsledkem 30,1 procenta hlasů. Druhá by byla ekonomka Danuše Nerudová s 26,5 procenta a třetí generál Petr Pavel s 23 procenty. Uvádí to volební model agentury STEM, který zveřejnila CNN Prima News. Podle modelu by však Babiše ve druhém kole porazila jak Nerudová, tak i Pavel. STEM také zjistil, že 34 procent lidí je nadále nerozhodnutých.

Naproti tomu podle posledního volebního modelu agentury Median zveřejněného 9. prosince vedla Nerudová s 28 procenty, druhý byl Babiš s 26,5 procenta a třetí Pavel s 23,5 procenta.

Rusko nasadí na frontové linie své války na Ukrajině hudebníky

Rusko prohlásilo, že ve snaze posílit morálku nasadí na frontové linie své války na Ukrajině hudebníky. Ministerstvo obrany minulý týden oznámilo vytvoření „frontové tvůrčí brigády“ a uvedlo, že její součástí budou jak zpěváci, tak hudebníci. Britské ministerstvo obrany na vytvoření brigády upozornilo v neděli v aktualizovaném zpravodajství.

Velká Británie uvedla, že nová tvůrčí brigáda, která navazuje na nedávnou kampaň vyzývající veřejnost k darování hudebních nástrojů vojákům, je v souladu s historickým využíváním „vojenské hudby a organizované zábavy“ k posílení morálky.

Zdroj: ČTK, BBC

Tweet of the day