Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Ruské rakety zasáhly nákupní středisko, bylo v něm přes tisíc lidí

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě, nebo společnost jako takovou.

Date: úterý, 28. června

Name day: Lubomír

Occasion: Mezinárodní den piercingu

History: 28. června 1914 byl v Sarajevu spáchán atentát na Františka Ferdinanda d'Este, čímž začala první světová válka.

Situace na Ukrajině

  • Rusko se poprvé za více než 100 let ocitlo v platební neschopnosti. Moskva peníze na zaplacení úroků ze zahraničních dluhopisů má, západní země jí ale kvůli invazi ruských vojsk na Ukrajinu platbu nechtějí umožnit.
  • Ukrajinský prezident Zelenskyj podle informací Reuters požádal země G7 o další protiruské sankce, protiletecké systémy a pomoc s vývozem obilí.

První kolo voleb se bude konat 13. a 14. ledna

První kolo prezidentských voleb se bude konat 13. a 14. ledna 2023. Termín včera oznámil předseda Senátu Miloš Vystrčil. Nástupce současného prezidenta republiky Miloše Zemana tak bude znám nejpozději 28. ledna. Vyhlášení termínu startuje i volební kampaň, která oficiálně začne 1. července.

Ruské střely zasáhly nákupní středisko v Kremenčuku, ve kterém bylo přes 1000 lidí

Ukrajinský prezident oznámil, že ruské rakety zasáhly nákupní středisko v Kremenčuku ležícím v centrální části Ukrajiny. V obchodním centru se v daný moment nacházelo přes tisíc civilistů a budova začala okamžitě hořet. Zatím je potvrzených 10 mrtvých.

V Bohumíně se srazilo pendolino s posunovací lokomotivou, strojvůdce zemřel

Včera ráno se v Bohumíně na Karvinsku s posunovací lokomotivou srazilo pendolino, které mířilo do Prahy. Následkem toho strojvůdce pendolina zemřel, stevardka se lehce zranila. Vlak údajně projel návěstidlem a dostal se tam, kam neměl, jeho výhybky totiž ještě nebyly správně postaveny. Kriminalisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti.

Colorado porazilo Tampu 2:1 a získalo třetí Stanley Cup

Hokejisté Colorada porazili v americké NHL Tampu Bay 2:1 a potřetí v historii získali Stanley Cup. Trofej tak slaví poprvé v kariéře i český brankář Pavel Francouz, a to i přesto, že v rozhodujícím zápase nenastoupil.

Zdroje: ČTK, ČT24