Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Rezignace ministra školství Petra Gazdíka (STAN)

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě, nebo společnost jako takovou.

Date: neděle, 19. června

Name day: Leoš

Occasion: Mezinárodní den rovnosti žen a mužů

History: 19. června 1961 získal Kuvajt nezávislost na Velké Británii.

Situace na Ukrajině

  • Česká republika už poslala na Ukrajinu vojenskou a humanitární pomoc v hodnotě přes 3,7 miliardy korun.
  • Ruské ostřelování obcí v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny si vyžádalo životy čtyř civilistů.

Ministr školství Petr Gazdík rezignuje na funkci

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) rezignuje k 30. červnu na svou funkci a skončí také jako místopředseda hnutí STAN. Rozhodl se tak kvůli kontaktům s lobbistou Michalem Redlem, který je jedním z obviněných v kauze pražského dopravního podniku. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) i premiér Petr Fiala (ODS) Gazdíkův krok ocenili.

Mimořádný sněm hnutí STAN bude už o prázdninách

Hnutí STAN uspíšilo svůj mimořádný sněm, který se měl původně konat na podzim. Nově bude uspořádán už v polovině prázdnin, a to kvůli obvinění pražského politika STAN Petra Hlubučka v kauze pražského dopravního podniku a rezignaci ministra školství Petra Gazdíka.

Ve Francii začalo druhé kolo parlamentních voleb

Ve Francii se dnes koná druhé kolo voleb do Národního shromáždění. Účast je prozatím vyšší než v kole prvním, které se konalo před týdnem. Francouzi rozhodují o tom, kdo obsadí 577 parlamentních křesel, soupeřit mezi sebou bude koalice Spolu prezidenta Emmanuela Macrona a levicová Nová lidová, socialistická a ekologická unie (NUPES). Výsledky by měly být oznámeny dnes večer.

Zelenskyj předložil návrh zákona k ratifikaci Istanbulské úmluvy

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj předložil parlamentu návrh zákona, který by měl ratifikovat Istanbulskou úmluvu. Ta je také známá jako Úmluva Rady Evropy o prevenci a boji proti násilí na ženách a domácího násilí. Ukrajina sice Istanbulskou úmluvu v roce 2011 podepsala, ale dosud ji neratifikovala. Podle některých členů Evropské unie je její ratifikace prvním krokem k přijetí Ukrajiny do EU.

Zdroje: ČTK, ČT24, The Kyiv Independent