Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Přes 90 procent světové populace má podle WHO určitou imunitu proti covidu-19

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě, nebo společnost jako takovou.

Date: neděle, 4. prosince

Name day: Barbora

History: 4. prosince 1977 se prezident Středoafrické republiky Jean-Bédel Bokassa korunoval císařem.

Situace na Ukrajině

  • Ruská armáda nyní na východě Ukrajiny soustřeďuje své síly na zhruba 15 kilometrů dlouhý úsek fronty u města Bachmut v Doněcké oblasti, které se snaží dobýt. Podle zprávy britské rozvědky o situaci na bojišti ruské jednotky v posledních dnech zaznamenaly dílčí úspěchy jižně od města u říčky Bachmutka.

WHO: Přes 90 procent světové populace má určitou imunitu proti covidu-19

Nejméně 90 procent světové populace má nyní určitou hladinu protilátek vůči koronaviru SARS-CoV-2 v důsledku očkování nebo prodělání nemoci covid-19. Podle agentury Reuters to uvedl šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Mezery v trasování, testování, sekvenování a očkování proti onemocnění covid-19 podle něj nicméně vytvářejí ideální podmínky pro vznik nové a stále nebezpečné varianty koronaviru.

Zdroj: Profimedia

Rusko požaduje před mírovými rozhovory uznání anexí

Rusko tvrdí, že odmítání Západu uznat „nová území“ zabraná Ukrajině ztěžuje mírové rozhovory poté, co prezident Joe Biden naznačil, že je připraven se setkat s Vladimirem Putinem. Kreml prohlásil, že je otevřen jednání, ale ne požadavku Západu na stažení se z Ukrajiny.

Rusko koncem září nezákonně anektovalo čtyři ukrajinské regiony, aniž by některý z nich kontrolovalo, a po devíti měsících invaze ztratilo více než polovinu území, kterého se zmocnilo.

Zdroj: Profimedia

Peking a Šen-čen uvolňují další omezení proti koronaviru

Peking se rozhodl pro odstranění kabinek pro testování covid-19, zatímco Šen-čen oznámil, že již nebude vyžadovat, aby cestující do práce předkládali výsledky testů, uvolňování čínských omezení totiž nabírá na obrátkách.

Přestože se denní počet případů blíží rekordním hodnotám, některá města přijímají opatření ke zmírnění požadavků na testování koronaviru a karanténních pravidel, protože Čína se snaží svou politiku nulového výskytu koronaviru učinit cílenější v situaci prudkého hospodářského zpomalení a frustrace veřejnosti, která přerostla v nepokoje.

Zdroj: Profimedia

Zdroj: ČTK, BBC, Reuters

Tweet of the day