Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Předsedkyně Evropské komise von der Leyen navštíví dnes při příležitosti Dne Evropy Kyjev

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě, nebo společnost jako takovou.

Date: úterý, 9. května

Name day: Den Evropy

History: 9. května 1950 byla představena Schumanova deklarace, v níž byla nastíněna myšlenka nové formy politické spolupráce v Evropě, jež měla zajistit, že válka mezi evropskými národy je již naprosto nemyslitelná. Schumanův návrh se považuje za počátek evropského společenství, které dnes nazýváme Evropskou unií.

Situace na Ukrajině

  • Evropská komise předložila členským státům EU jedenáctý sankční balík vůči Rusku, jehož cílem je zamezit obcházení už zavedených opatření, píše AFP.

Předsedkyně Evropské komise von der Leyen navštíví dnes při příležitosti Dne Evropy Kyjev

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen navštíví dnes v úterý 9. května Kyjev, kde bude jednat s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Tato cesta bude již pátou návštěvou von der Leyen v ukrajinském hlavním městě od ruské totální invaze do země v únoru loňského roku.

„Návštěva se zaměří na všechny rozměry našich vztahů s Ukrajinou,“ řekl mluvčí Eric Mamer novinářům a potvrdil „neochvějnou podporu EU vůči této zemi“. Takové návštěvy ve městě, které je pod častými ruskými raketovými údery, probíhají za přísných bezpečnostních opatření a Mamer neuvedl žádné další podrobnosti. „Jistě jste si také všimli, že se tato návštěva uskuteční v Den Evropy,“ řekl Mamer s odkazem na každoroční oslavy evropské jednoty.

Ruští vyšetřovatelé obvinili z terorismu muže podezřelého z útoku na Prilepina

Ruští vyšetřovatelé obvinili z terorismu muže podezřelého z atentátu na prominentního prokremelského spisovatele Zachara Prilepina. Informovala o tom agentura Reuters. Soud ve městě Nižnij Novgorod ho poslal na dva měsíce do vazby.

Prilepin má zlomené obě nohy poté, co explodovalo auto, kterým cestoval. Druhý muž, jenž s ním byl ve voze a který pro něj pracoval jako řidič a ochránce, při atentátu zemřel.

Pavel povýšil šéfa BIS Koudelku do hodnosti brigádního generála

Ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka se po letech odmítání od bývalého prezidenta Miloše Zemana dočkal povýšení. Brigádním generálem ho včera na Pražském hradě jmenoval na návrh vlády prezident Petr Pavel. Zeman obdobnému návrhu kabinetu v minulosti nevyhověl sedmkrát. Po jmenování nových generálů Pavel uvedl, že ceremoniál si spojuje s důstojností, ctí a také odpovědností a profesionalitou, což všichni jmenovaní splňují.

Zdroj: ČTK

Tweet of the day