Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Polovina mladých ve věku 15 až 24 let užívá výrobky s nikotinem, ukázal průzkum

Podíl mladých lidí užívajících výrobky s nikotinem, navýšení kapacit gymnázií ve Středočeském kraji a stabilizace fronty v Charkovské oblasti na Ukrajině. To jsou nejdůležitější zprávy dne.

Datum: středa, 29. května
Svátek: Maxmilián, Maxim

Polovina mladých ve věku 15 až 24 let užívá výrobky s nikotinem, ukázal průzkum

Polovina mladých ve věku 15 až 24 let podle průzkumu užívá nikotinové výrobky, třetina z nich denně. V celé populaci nějaké výrobky s nikotinem užívá třetina lidí, klasické cigarety čtvrtina. Na tiskové konferenci k průzkumu Státního zdravotního ústavu o užívání tabáku a alkoholu v ČR za rok 2023 NAUTA to řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

V průzkumu loni odpovídalo přes 1800 osob. Podle něj se velká část mladých domnívá, že alternativní nikotinové výrobky jsou méně škodlivé než klasické cigarety. Kouření klasických tabákových výrobků, které hoří, lékaři a lékařky dlouhodobě spojují se zvýšeným rizikem rakoviny plic. U vlivu nikotinu bez zplodin hoření jsou podle Válka výzkumy teprve krátkodobé, ukazuje se ale vliv na srdeční nemoci nebo rakovinu zažívacího traktu. „Nevíme, jestli to, že sníží riziko rakoviny, není vykoupeno tím, že se zvyšují kardiovaskulární rizika,“ dodal.

Taky se stalo:

Středočeský kraj zvýší kapacity gymnázií, jedná o stavbě kampusu na okraji Prahy

Středočeský kraj chce zvýšit kapacity gymnázií. Nové přístavby a vestavby se otevřou v Hostivici, Říčanech, Brandýse nad Labem a Berouně, zcela nové budovy v Černošicích, Jesenici a zřejmě v Roztokách. Vzniknou tak stovky nových míst, potřeba bude však i sehnat pedagogy a pedagožky. K řešení potíží s nedostatkem míst by mohla přispět i stavba středoškolského kampusu na okraji Prahy s kapacitou 3000 až 4000 žáků a žaček. Mohl by vzniknout v Letňanech, Zličíně, Písnici nebo Černém Mostě.

Stav premiéra Fica se nadále pomalu zlepšuje, uvedl úřad vlády

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica se nadále pomalu zlepšuje, informoval v úterý úřad slovenské vlády. Fico je hospitalizován ve fakultní nemocnici v Banské Bystrici od poloviny května, kdy se stal obětí atentátu. Útočník politika několikrát postřelil.

Ukrajina stabilizovala frontu v Charkovské oblasti, říká ministr obrany

Ukrajině se podařilo stabilizovat frontu v Charkovské oblasti, uvedl ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov. V rozhovoru s agenturou Reuters také řekl, že Rusko má nyní na Ukrajině a v její blízkosti 500 tisíc vojáků a chystá se tento počet navýšit o dalších 200 tisíc až 300 tisíc. Kyjev podle Umerova už velmi brzy dostane první západní letouny F-16.

Zdroj: ČTK