Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Policisté budou školeni o zásazích na shromážděních

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě, nebo společnost jako takovou.

Date: úterý, 9. srpna

Name day: Roman

Occasion: Mezinárodní den původního obyvatelstva

History: 9. srpna 1974 rezignoval Richard Nixon kvůli aféře Watergate jako první prezident USA na svou funkci a do úřadu nastoupil Gerald Ford.

Situace na Ukrajině

  • Rusko s vysokou pravděpodobností rozmisťuje kontroverzní protipěchotní miny podél své obranné linie na Donbasu na východě Ukrajiny. Potenciálně mohou způsobit rozsáhlé oběti mezi vojáky i místními civilisty.
  • Pokud Moskva na okupovaných územích Ukrajiny uspořádá referenda o připojení k Rusku, nedočká se rozhovorů s Kyjevem ani s jeho mezinárodními spojenci. Řekl to ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, podle kterého Kyjev trvá na svém postoji nepostoupit Rusku žádná území.

Americký Senát schválil Bidenův sociální a klimatický balík

Americký Senát dnes schválil návrh zákona, který podle členů Demokratické strany prezidenta Joe Bidena přinese zásadní pokles emisí skleníkových plynů, sníží ceny léků pro seniory a přiměje korporace a bohaté jedince platit více na daních. 

Senát návrh zákona schválil v poměru 51 hlasů ku 50. Pro se vyslovilo všech 50 demokratů a rozhodující hlas přidala viceprezidentka Kamala Harris. Padesátka republikánských senátorů hlasovala proti, plán podle nich uškodí ekonomice a podpoří už tak vysokou inflaci.

Policisté budou školeni o zásazích na shromážděních

Velitelé městských a obvodních policejních ředitelství a územních odborů dostanou školení o zásazích a přítomnosti policie na shromážděních. Jednodenní školení začnou tento měsíc a zúčastní se jich zhruba 240 policistů. Policejní prezident Martin Vondrášek se na tom shodl s policejními řediteli a zástupci odborů vnitřní kontroly, se kterými jednal kvůli nedávným kritizovaným zákrokům. 

Policejní prezident měl s řediteli videokonferenci o roli policie na shromážděních. Svolal ji kvůli chování policistů na politických mítincích bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO). Kritiku vyvolal například zákrok v Borovanech, při němž neuniformovaní policisté klekli na školáka, který odnesl Babišovi reproduktor, či zásah rovněž neuniformovaných policistů v Českém Krumlově. Hnutí ANO na základě doporučení Martina Vondráška nově na politických mítincích pokaždé vyhradí místo pro odpůrce.

Meteorologové rozšířili nebezpečí vzniku požárů na další oblasti

Nebezpečí vzniku a šíření požárů se po pátečních srážkách vrátilo na část území Česka, důvodem je sucho a postupné oteplování po krátkodobém ochlazení. Aktuálně platí upozornění před rizikem požárů až do odvolání ve velké části severozápadní poloviny Čech a na jižní a střední Moravě, rozšířit se ale může i do dalších oblastí.  

Tweet of the day