Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Policie se zabývá falešnými zprávami o úmrtí Petra Pavla

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě, nebo společnost jako takovou.

Date: pátek, 27. ledna

Name day: Ingrid

History: 27. ledna 1945 došlo k osvobození koncentračního tábora v Osvětimi. Od 27. ledna 1996 se připomíná jako Mezinárodní den památky obětí holocaustu.

Situace na Ukrajině

  • Spojené státy v řádu několika měsíců dodají Ukrajině 31 pokročilých tanků M1 Abrams.
  • Ruské jednotky zesílily útoky na města Bachmut a Vuhledar v oblasti Donbasu na východě Ukrajiny.
  • Ruská vojska se dostala do Vuhledaru na východě Ukrajiny, tvrdí podle agentury RIA Novosti představitel proruských separatistů v Doněcké oblasti.

Společnost Meta umožní Trumpovi, aby se vrátil na Facebook a Instagram

Společnost Meta v příštích týdnech umožní bývalému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, aby se vrátil na sociální sítě Facebook a Instagram, které tato firma provozuje. Uvedl to vysoký manažer společnosti Nick Clegg.

Facebook v souvislosti s útoky na sídlo amerického Kongresu z 6. ledna roku 2021 Trumpovi zakázal účet na neurčito, později opatření zmírnil na nejméně dva roky.

Po vojenském puči se v Barmě opět rozmáhá pěstování opia, uvádí zpráva OSN

V Barmě po vojenském převratu před dvěma lety opět výrazně posílilo pěstování opia a skončilo tak několik let poměrně úspěšného boje proti drogám. Ve své zprávě to uvedl Úřad OSN proti drogám a zločinu (UNODC). Zpráva poukazuje také na stále sofistikovanější pěstební metody a lepší organizaci sklizně.

Plochy oseté mákem, ze kterého se vyrábí opium a heroin, se za poslední rok zvětšily o 33 procent na 40 100 hektarů. Nejintenzivnější je aktivita na severu země poblíž hranic, kde je nejhorší ekonomická a bezpečnostní situace.

Evropská komise žaluje Slovensko kvůli obnovitelným zdrojům energie a skládkám

Evropská komise zažalovala Slovensko a Bulharsko kvůli tomu, že podle ní neplní pravidla spojená se zaváděním obnovitelných zdrojů energie. Oba státy dosud nepřevedly do svého práva unijní směrnici, která stanovuje podmínky rozvoje obnovitelných zdrojů ve výrobě elektřiny, vytápění, klimatizaci či dopravě. Komise požádala Soudní dvůr EU, aby oběma státům vyměřil pokuty, pokud se pravidlům nepodřídí. Slovensko čelí i další žalobě kvůli tomu, že neuzavřelo několik skládek podle požadavků jiné unijní normy.

Policie se zabývá falešnými zprávami o úmrtí Petra Pavla

Policie se zabývá dezinformacemi o úmrtí prezidentského kandidáta Petra Pavla, které odkazují na falešný web a údajné prohlášení jeho mluvčí. Pavel na Twitteru uvedl, že žije a vyzval voliče, aby odmítli špinavosti v nadcházejícím druhém kole voleb. V pátek a sobotu se o nejvyšší ústavní funkci utká s předsedou opozičního hnutí ANO a bývalým premiérem Andrejem Babišem. Antikampaň dosáhla nového dna, napsal Pavel. Dezinformace o smrti odsoudil i Babiš, který věří, že policie případ důkladně prověří.

Zdroj: ČTK

Tweet of the day