Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Počet obětí ruské rakety v Dnipru stoupl na 25 a dalších 43 lidí se pohřešuje

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě, nebo společnost jako takovou.

Date: pondělí, 16. ledna

Name day: Ctirad

History: 16. ledna 1969 se na Václavském náměstí na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy zapálil student Jan Palach.

Situace na Ukrajině

  • Ruská speciální vojenská operace, jak Moskva říká válce na Ukrajině, jde podle plánu, tvrdí ruský prezident Vladimir Putin.
  • Tvrdé boje o Soledar pokračují, tvrdí ukrajinský generální štáb ve večerním hlášení o situaci na bojišti. Dobytí tohoto města v Donbasu ohlásilo ruské ministerstvo obrany v pátek a vůdce ruských žoldnéřů z Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin ještě dříve. Podle některých pozorovatelů se ukrajinské jednotky brání jen v malé části Soledaru.

Počet obětí ruské rakety v Dnipru stoupl na 25 a dalších 43 lidí se pohřešuje

Patrně na šest desítek mrtvých se může vyšplhat bilance sobotního ruského útoku na obytný dům ve výchoukrajinském městě Dnipro. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že zásah ruské rakety si vyžádal 25 obětí a dalších 43 lidí je nezvěstných.

„Podle aktuálního stavu se podařilo zachránit 39 lidí, mezi nimi 6 dětí. Zahynulo 25 lidí, včetně jednoho dítěte. Zraněno bylo 73 lidí, z toho 13 dětí. Pátrá se po 43 lidech,“ uvedlZelenskyj na sociální síti telegram a vyjádřil soustrast pozůstalým.

Šance najít další přeživší jsou minimální, uvedl podle agentury Reuters starosta města.

Biden vyhlásil v Kalifornii a Alabamě stav katastrofy, čekají se nové bouřky

Americký prezident Joe Biden v noci na včerejšek vyhlásil stav katastrofy pro Kalifornii, kterou od konce prosince sužují bouře. Stejný krok poté učinil i pro Alabamu, kde při tornádech zemřelo 9 lidí. Nepříznivé počasí přineslo do Kalifornie, která je nejlidnatějším státem USA, záplavy a způsobilo sesuvy půdy i výpadky proudu; úřady registrují nejméně 19 mrtvých. Meteorologové navíc varují před dalším deštěm.

AFP: Letadlo se 72 lidmi na palubě havarovalo v Nepálu, nejméně 68 obětí

Letoun nepálské společnosti Yeti Airlines, který odstartoval se 72 lidmi na palubě z Káthmándů, včera havaroval v nepálském městě Pokhara. Neštěstí si podle posledních údajů, které poskytl nepálský úřad pro civilní letectví, vyžádalo nejméně 68 mrtvých. Údaje o obětech rychle stoupají, ovšem počty uváděné různými zdroji se liší. Mluvčí letecké společnosti v aktualizovaném prohlášení oznámil, že na palubě cestovalo 15 cizinců: 5 Indů, 4 Rusové, 2 Jihokorejci a po jednom člověku z Irska, Austrálie, Francie a Argentiny.

Nepálský premiér Pušpa Kamál Dahal svolal mimořádné zasedání vlády, která zřídila komisi pro vyšetření příčin havárie. Očekává se, že zprávu o nehodě podá do 45 dnů, řekl novinářům ministr financí Bišnu Paudel.

Volební studia sledovaly stovky tisíc lidí, aspoň na chvíli je zapnuly miliony

Volební studia tuzemských televizních stanic sledovaly při sobotním sčítání hlasů z prvního kola prezidentských voleb v průměru stovky tisíc diváků, alespoň na chvíli je pak zapnuly miliony lidí. Nejvyšší kontinuální sledovanost vykázalo volební studio ČT24, které sledovalo v průměru 776 tisíc diváků, další stovky tisíc diváků pak přilákala vysílání na komerčních stanicích Nova a CNN Prima News.

Nejvyšší sledovanost mělo v sobotu volební studio na stanici ČT24. Alespoň na chvíli si ho podle mluvčí České televize Karolíny Blinkové zapnulo přes 2,13 milionu diváků. 

Zdroj: ČTK

Tweet of the day