Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Pobaltští ministři kritizovali Babišova slova, že by Česko po případném napadení zemí NATO nepomohlo

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě, nebo společnost jako takovou.

Date: úterý, 24. ledna

Name day: Milena

History: 24. ledna 1848 bylo nalezeno první zlato v Kalifornii. Začala kalifornská zlatá horečka.

Situace na Ukrajině

  • Ukrajinský generální štáb ve svém ranním hlášení nepřímo potvrdil, že ruské jednotky již zpola obklíčily město Bachmut na severu Doněcké oblasti, které je několik měsíců dějištěm prudkých bojů.

Heger: Strany bývalé slovenské koalice se dohodly, že nové volby budou 30. září

Strany bývalé čtyřčlenné slovenské vládní koalice se dohodly na vypsání předčasných parlamentních voleb na 30. září, řekl novinářům dosluhující premiér Eduard Heger. Jeho menšinovému kabinetu sněmovna v prosinci vyslovila nedůvěru. V řádném termínu by se parlamentní volby v zemi konaly v únoru příštího roku.

Pobaltští ministři kritizovali Babišova slova, že po napadení Česko nepomůže

Ministři zahraničí trojice pobaltských zemí včera zkritizovali slova Andreje Babiše, že by v případě zvolení hlavou státu nevyslal české vojáky na obranu napadeného Polska či jejich zemí. Estonský ministr Urmas Reinsalu označil slova z nedělní prezidentské debaty za nejhorší příklad zasahování domácí politické kampaně do bezpečnostních otázek. Podle jeho lotyšského kolegy Edgarse Rinkévičse je Babišův výrok nezodpovědný. Ministři také připomněli, že v době, kdy byl Babiš předsedou vlády, vyslalo Česko své vojáky v rámci mise NATO do Pobaltí. Šéfové diplomacií zdůraznili, že jejich státy by Česku na pomoc armádu vyslaly. Podle českého ministra Jana Lipavského vnímají kolegové kandidátův výrok jako součást kampaně a Česko by svůj závazek dodrželo.

Moskva vyhošťuje estonského velvyslance a snižuje diplomatické vztahy se zemí

Rusko vyhošťuje estonského velvyslance v Moskvě a snižuje diplomatické vztahy s touto pobaltskou zemí na úroveň chargés d'affaires. Informovaly o tom dnes agentury s odvoláním na ruské ministerstvo zahraničí. Podle agentury AFP tak Moskva reagovala na dřívější rozhodnutí Tallinnu vyhostit 21 ruských diplomatů a dalších zaměstnanců ruské ambasády.

Zdroj: ČTK

Tweet of the day