Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Odmítnutý Feri a doživotí pro ruského vojáka

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě, nebo společnost jako takovou.

Date: čtvrtek, 19. května

Name day: Ivo

Occasion: Mezinárodní den sešitů

History: 19. května 1974 vynalezl Ernő Rubik Rubikovu kostku.

Situace na Ukrajině

  • Při dnešním útoku na ruskou vesnici poblíž ukrajinských hranic zemřel jeden civilista a další lidé utrpěli zranění, uvedl oblastní gubernátor.
  • Papež František dnes upozornil, že by se kromě války na Ukrajině nemělo zapomínat ani na další četné ozbrojené konflikty ve světě.
  • Podle generálního tajemníka se NATO zabývá obavami Turecka ohledně vstupu Švédska a Finska. Schválení žádostí bude podle Stoltenberga rychlé.
  • Čína vyjednává s Ruskem o nákupu levné ruské ropy do svých strategických rezerv.

Pro ruského vojáka obžalovaného ze zabití civilisty žádá prokurátor doživotí

V soudní síni v Kyjevě se v posledních několika dnech konal první proces svého druhu, totiž proces s ruským vojákem obžalovaným z válečného zločinu zastřelení ukrajinského civilisty během ruské invaze. Jednadvacetiletý voják Vadim Šišimarin ve středu přiznal svou vinu a dnes vypověděl, že jednal na přímý rozkaz. Ukrajinský prokurátor proto zažádal o trest vězení na doživotí. Soud bude pokračovat zítra.

Státní zastupitelství zamítlo Feriho stížnost proti zahájení trestního stíhání

Policie 7. března obvinila bývalého poslance Dominika Feriho ze tří případů znásilnění nebo pokusu o něj. O měsíc později podal Feri stížnost proti zahájení trestního řízení, s tou ale neuspěl. Státní zastupitelství ji totiž dnes zamítlo. Mluvčí pražských žalobců Aleš Cimbala uvedl, že o stížnosti rozhodovalo Městské státní zastupitelství v Praze, které ji zamítlo jako nedůvodnou. I přestože Feri obvinění odmítá, při případném uznání viny by mu hrozilo až 12 let vězení.

Zdroj: Profimedia

Fotbalisté Slovácka porazili Spartu a slaví první velkou trofej

Ve finále MOL cupu zvítězili fotbalisté Slovácka nad letenskou Spartou 3:1, a získali tak svou první větší trofej v historii. Všechny branky padly už v prvním poločase a autory těch vítězných byli Václav Jurečka a dvakrát Petr Reinberk. Finále se mělo odehrát už před dvěma týdny, kvůli silnému dešti ale bylo odloženo.

Zdroje: ČTK, ČT24, Deník N