Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Odchod Josefa Abrháma a evakuace Azovstalu

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě, nebo společnost jako takovou.

Date: úterý, 17. května

Name day: Aneta

Occasion: Mezinárodní den proti homofobii a transfobii

History: 17. května 1990 byla homosexualita vyřazena z Mezinárodní klasifikace nemocí.

Situace na Ukrajině

  • ❗️Na Ukrajině přišel o život český dobrovolník, jeho tělo bylo nalezeno v hromadném hrobě.
  • ❗️Náměstkyně ministra obrany oznámila, že z ruskými jednotkami obklíčeného hutního komplexu Azovstal bylo v pondělí evakuováno 264 ukrajinských vojáků, z nichž 53 je vážně zraněných.
  • Ruské síly podle Kyjeva pokračují v útocích na východě Ukrajiny, zejména v oblasti Doněcku, ale na několika místech utrpěly ztráty a ustoupily.
  • V západoukrajinském městě Lvov byla v noci na dnešek slyšet série explozí. Oběti ani zranění z místa hlášeny nejsou, sdělil gubernátor Lvovské oblasti Maksym Kozyckyj.

V hromadném hrobě u Kyjeva bylo nalezeno tělo českého občana

V hromadném hrobě u Kyjeva bylo objeveno tělo českého řidiče kamionu, který přijel na Ukrajinu po začátku ruské invaze, aby pomáhal jako dobrovolník. Blízkým se měl devětačtyřicetiletý Čech přestat ozývat 3. března. V hrobě se údajně našla další dvě těla.

Z Azovstalu bylo evakuováno 260 ukrajinských vojáků

Z obklíčených oceláren Azovstal v Mariupolu bylo evakuováno 260 ukrajinských vojáků, z nichž 53 bylo zraněných. Vojáci byli převezeni humanitárním koridorem do města Olenivka, které je pod kontrolou ruských sil.

Finský parlament velkou většinou podpořil podání přihlášky do NATO

Po tom, co dnes přihlášku Švédska do Severoatlantické aliance podepsala tamní ministryně zahraničí Ann Linde, schválil finský parlament i tu svou. Ze 196 členů jich bylo pouze osm proti a nikdo se nezdržel. Ke vstupu obou zemí do NATO má výhrady Turecko, které zatím uvedlo, že jejich připojení neschválí.

Zemřel herec Josef Abrhám, bylo mu 82 let

Ve věku 82 let zemřel jeden z nejoblíbenějších českých herců Josef Abrhám. Proslavil se například filmy Nemocnice na kraji města, Šakalí léta nebo Vrchní, prchni! V několika filmech si zahrál i se svou manželkou Libuškou Šafránkovou, která zemřela vloni v červnu.

Josef Abrhám s Libuší Šafránkovou. Zdroj: Profimedia

Čeští hokejisté prohráli na MS s týmem Rakouska 1:2 po nájezdech

Česká hokejová reprezentace se dnes v rámci mistrovství světa ve Finsku utkala s výběrem Rakouska, se kterým nakonec po nájezdech prohrála 1:2. Na konci první třetiny skóroval Roman Červenka a stav 1:0 zůstal stejný až do prodloužení, ve kterém Rakousko skóre dorovnalo. Nájezdy se Česku nevydařily a soupeřovi tak stačil jediný gól, aby utkání vyhrál. Rakousko tak poprvé v historii na MS porazilo český tým, který se ve čtvrtek v 19:20 utká s výběrem Lotyšska.

Zdroje: ČTK, ČT24