Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Nová česká filharmonie a festival v Cannes

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě, nebo společnost jako takovou.

Date: středa, 18. května

Name day: Nataša

Occasion: Mezinárodní den muzeí

History: 18. května 1944 došlo k násilné deportaci krymských Tatarů z Krymu, čímž bylo na Stalinův příkaz přesídleno přes 200 tisíc lidí.

Situace na Ukrajině

  • ❗️Švédsko a Finsko oficiálně podaly žádost o vstup do NATO.
  • Ruské síly se většinou soustředí na udržení pozic. Dál se snaží o postup v Donbasu a pokračují v palbě podél celé linie střetu u Doněcku.
  • Ruská armáda podle ukrajinského prezidenta zesiluje raketové a letecké útoky, protože se jí nedaří pozemní ofenziva. Za poslední den udeřila hlavně ve Lvovské, Černihivské, Sumské a Luhanské oblasti.
  • Kvůli Rusku hrozí největší hladomor od druhé světové války, řekla německá ministryně pro rozvoj Schulzeová. Chce alianci pro výživovou bezpečnost.
  • ❗️Ruský voják, obviněný ze zabití ukrajinského civilisty, přiznal u soudu v Kyjevě vinu, uvedla BBC. Je to první takový proces od začátku ruské invaze.

Švédsko a Finsko podaly oficiální žádost o vstup do NATO

Zástupci Švédska a Finska dnes v Bruselu předali generálnímu tajemníkovi Severoatlantické aliance Jensi Stoltenbergovi žádosti o přijetí do NATO. Země se od své neutrality odklonily poté, co Rusko zaútočilo na Ukrajinu. Podle Stoltenberga bude členství skandinávských zemí v Alianci přínosem, dnes ho už stihla odsouhlasit česká vláda.

Brusel chce více obnovitelných zdrojů a úspor energie

Evropská komise dnes zveřejnila strategii ukončení závislosti na energiích dovážených z Ruska. Zahrnuje například rychlejší přechod na obnovitelné zdroje energie i společné nákupy plynu od nových dodavatelů. To by mělo Brusel stát do roku 2030 asi 300 miliard eur.

V Cannes začal 75. ročník filmového festivalu

Ve francouzském Cannes začal včera večer již 75. ročník filmového festivalu. Zahájila ho francouzsko-belgická herečka Virginie Efira a k jeho hostům pak skrze videopřenos promluvil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ten uvedl, že svět potřebuje nového Charlieho Chaplina a obnovu filmu Diktátor.

Novou budovu filharmonie v Praze postaví studio Bjarke Ingels Group

Mezinárodní architektonickou soutěž na podobu nové budovy filharmonie v Praze vyhrálo studio Bjarke Ingels Group. Projekt by měl být hotový v roce 2032 a stát bude asi 6 miliard korun. Nová česká filharmonie bude stát u metra Vltavská.

Zdroje: ČTK, ČT24