Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Norsko, Španělsko a Irsko chtějí oficiálně uznat palestinský stát

Uznání Palestiny jako státu, výzva Ferimu k nástupu do vězení a útok na Fica jako teroristický čin. To jsou nejdůležitější zprávy dne.

Datum: čtvrtek, 23. května
Svátek: Vladimír, Vladimíra

Norsko, Španělsko a Irsko chtějí oficiálně uznat palestinský stát

Norsko, Irsko a Španělsko formálně uznají Palestinu jako stát. Oznámili to ve středu premiéři těchto zemí. Bez uznání palestinského státu nemůže nastat mír na Blízkém východě, uvedl norský premiér Jonas Gahr Störe a dodal, že uznání vstoupí v platnost už 28. května. Izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac pak ve středu nařídil izraelským velvyslancům ve všech třech zemích, aby se okamžitě vrátili do Izraele ke konzultacím. Naopak palestinská samospráva a konkurenční teroristické hnutí Hamás ve svých prohlášeních uznání třemi evropskými zeměmi uvítaly.

Norský premiér zároveň zdůraznil, že palestinské teroristické hnutí Hamás a další radikální skupiny nejsou podporovateli dvoustátního řešení. Skandinávská země podle něj bude nahlížet na Palestinu jako na nezávislý stát se všemi z toho vyplývajícími právy a závazky.

Taky se stalo:

Soud Ferimu zašle výzvu k nástupu do vězení, rozsudek je vykonatelný

Rozsudek, který poslal bývalého poslance Dominika Feriho na tři roky do vězení za dvě znásilnění dívek a jeden pokus o něj, je už vykonatelný. Na dotaz ČTK to ve středu sdělil mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 3 Marek Bodlák. Konkrétní termín zaslání výzvy k nástupu do výkonu trestu nechtěl komentovat z toho důvodu, aby se jej veřejnost nedozvěděla dříve než samotný Feri. Obecně ale uvedl, že soudy výzvu zasílají bez zbytečného odkladu a že lhůta stanovená k nástupu do věznice bývá v řádu dní od doručení.

Sněmovna schválila pravidla elektronického vedení zdravotní dokumentace

Sněmovna ve středu schválila pravidla pro elektronické vedení zdravotní dokumentace. Do vládní novely doplnila také například právo pacienta na bezplatné získání první kopie dokumentace nebo výpisu z ní a úpravu, která umožní sledování četnosti darování krve. Vznikne navíc nový informační systém s cílem zlepšit administraci specializačního a nástavbového vzdělávání zdravotnických pracovníků.

Střelba na Fica bude podle úřadů možná vyšetřována jako teroristický útok

Není vyloučeno, že postřelení slovenského premiéra Roberta Fica bude nově vyšetřováno jako teroristický útok, v současnosti jde o pokus o úkladnou vraždu. Novinářům to po středečním jednání bezpečnostní rady státu řekl slovenský generální prokurátor Maroš Žilinka. Vláda podle vicepremiéra Roberta Kaliňáka zváží zvýšení pokut autorům nenávistných projevů. Kaliňák také uvedl, že zdravotní stav hospitalizovaného Fica je stabilizovaný. Slovenské úřady nadále pracují i s možností, že útočník nejednal sám.

Zdroj: ČTK