Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Na Ukrajině zahynulo nebo bylo zraněno už na 200 tisíc ruských vojáků, odhaduje Západ

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě, nebo společnost jako takovou.

Date: sobota, 4. února

Name day: Jarmila

History: 4. února 2003 se rozpadla Svazová republika Jugoslávie.

Situace na Ukrajině

  • V nizozemském Haagu vznikne mezinárodní středisko pro stíhání zločinů ruské agrese na Ukrajině. Oznámila to předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen, která je na návštěvě v Kyjevě.

Nad USA se podle Washingtonu několik dní pohybuje čínský špionážní balón

Nad Spojenými státy se několik dní pohybuje čínský špionážní balón, uvedl ve čtvrtek podle zahraničních tiskových agentur nejmenovaný vysoce postavený americký činitel z ministerstva obrany. USA pohyby balónu sledují a Pentagon na žádost prezidenta Joea Bidena zkoumal možnost, že by ho sestřelil. Nakonec se ale ministr obrany Lloyd Austin a šéf sboru náčelníků štábů Mark Milley pro takový krok nerozhodli kvůli obavám, že by úlomky zařízení mohly ohrozit lidi na zemi, napsala agentura AP. Potenciální incident ve vzdušném prostoru monitoruje také Kanada, oznámilo kanadské ministerstvo obrany.

Na Ukrajině zahynulo nebo bylo zraněno na 200 tisíc ruských vojáků, odhaduje Západ

Počet mrtvých a zraněných ruských vojáků na Ukrajině se blíží 200 tisícům. Odhadují to američtí a další západní činitelé, napsal list The New York Times (NYT). Ačkoliv odhady ztrát podle nich mohou být nepřesné, už tak vysokou bilanci v posledních měsících navýšily i tvrdé boje u východoukrajinských měst Bachmut a Soledar.

ČOV nezvažuje bojkot OH 2024 v Paříži, i kdyby tam byli sportovci z Ruska

Český olympijský výbor nezvažuje bojkot olympijských her 2024 v Paříži, i kdyby na nich startovali sportovci z Ruska a Běloruska. Uvedl to ve vyjádření pro ČTK. Vedení českého olympismu podporuje současné sankce za agresi na Ukrajině, kvůli nimž na doporučení MOV (Mezinárodní olympijský výbor) nemohou ruští a běloruští závodníci ve většině sportů závodit na mezinárodních akcích.

MOV ale nedávno uvedl, že by vybraní sportovci z Ruska a Běloruska mohli startovat v Paříži jako neutrální. Museli by se ale vymezit proti válce a nesměli by mít dopingovou minulost. Bojkot olympijských her zvažuje stejně jako Ukrajina i Lotyšsko.

Zeman a jeho nástupce Pavel se sejdou 13. února v Lánech

Prezident Miloš Zeman a jeho nástupce Petr Pavel se sejdou v pondělí 13. února dopoledne na zámku v Lánech. Pavel na včerejší tiskové konferenci uvedl, že stávající hlavě státu nabídl termín, který Zeman akceptoval. Termín ve stejnou chvíli na svém twitterovém účtu potvrdil Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.

Pavel dříve avizoval, že chce Zemana mimo jiné požádat o to, aby už nečinil žádná zásadní rozhodnutí do konce svého mandátu.

Zdroj: ČTK

Tweet of the day